Okuma süresi: < 1 dakika

Antalya’da “saklı cennet” şeklinde adlandırılan Yukarı Uçansu ve Aşağı Uçansu şelalelerinin bulunduğu Pınargözü ve Çetince Deresi üzerinde yapılması planlanan HES’e Antalya Valiliği geçit vermedi.

Usta Enerji ve Sanayi Limited Şirketi, dere üzerinde yapılması planlanan iki HES için, valilikten “ÇED gerekli değildir” raporu istedi. Antalya’da daha önceki diğer 10 megawatt altındaki projeler için valiliğin “ÇED gerekli değildir” kararıyla HES projeleri onaylanırken, ilk defa bu projede 10 megawatt altındaki iki HES için valilik başvuruyu onaylamadı ve “ÇED gereklidir” raporu alınmasını önerdi. Şimdi top Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda!

Firma, eğer “ÇED olumlu” raporu alırsa bölgede kuracağı, kum, çakıl ve kaya ocağı projelerinde onlarca ton patlayıcı kullanacak. Projede dinamit, kapsül, ateşleyici, infilak fitili, amonyum nitrat ve fuel oil patlayıcılarının kullanılacağı belirtiliyor. Ayrıca işlemlerin sadece bir kısmı için kullanılacak dinamit sayısı 3 bin 837 olarak açıklanıyor. 

Uçansu Şelalesi 1

Yüzülebilen göletleriyle doğa tutkunlarının büyük ilgisini çeken ve kent merkezine uzaklığı 70 km olan Uçansu şelaleleri, aynı zamanda ülkedeki en uzun yürüyüş rotası ve Hristiyanların da hac yolu olarak bilinen Aziz Paulus Yolu üzerinde yer alıyor. Hafta sonları yerli, yaz ve bahara aylarında yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören bölgede Pednelissos Antik Harabeleri de bulunuyor. 

Kaynak: DHA, BirGün