Okuma süresi: < 1 dakika

İnsanlığın gelişmeye başladığı ilk günden bu yana gezegen üzerindeki toplam ağaç sayısı neredeyse yarı yarıya düştü.

Nature Dergisi’nde yayınlanan son araştırmaya göre, Dünya üzerinde 3,04 trilyon ağaç var. Bu rakama göre gezegenimizde kişi başına 422 ağaç düşüyor.

(Fotoğraf: Paul Weber)
(Fotoğraf: Paul Weber)

Yale Üniversitesinde görevli Thomas Crowther yapılan araştırma sonucunda, “Ağaçlar Dünya üzerindeki en önemli ve kritik organizma olmasına rağmen olmasına rağmen onların küresel dağılımı hakkında yeni yeni şeyler öğrenmeye başladık. Çok yüksek miktarlarda karbonu depo ediyor, besin maddelerinin dönüşümünde kritik rol alıyor, su ve hava kalitesinin düzenlenmesi gibi insanlığa sayısız hizmette bulunuyorlar. Sayısal olarak insanlara kaç ağaç olduğunu sorduğunuzda hiç biri nereden başlayacağını bile kestiremiyor. Açıkçası bir tahminim yoktu ama trilyonlardan bahsetmemize gerçekten çok şaşırdım” yorumunu yaptı.

Araştırmacılar toplam ağaç sayısının yanında her yıl ortalama 15 milyar ağacın yok olduğunu da ortaya koydu.

Çalışma, Plant for the Planet adlı küresel bir gençlik girişiminin isteğiyle başladı. Grup, ağaç dikim çalışmalarını daha düzgün planlayabilmek adına Crowther’dan bölgesel ve küresel ölçekte bir tahmin istedi. O dönemde küresel tahmin Dünya’da sadece 400 milyar ağacın olduğuydu. Uydu fotoğrafları kullanılarak yapılan bu tahmine göre kişi başına sadece 61 ağaç düşüyordu.