Okuma süresi: 3 dakika

Origami, söylenenin üzerine popülaritesi gitgide artan bir Japon kâğıt katlama sanatı.

2015 yılından bu yana yetişkinler için boyama kitabı satışları yaklaşık olarak yüzde bin artış göstererek yetişkinleri biraz daha iyi hissettirir oldu. Origami de boyama kitabı gibi, Zen kültürü ile sakinleştirici ve oyalayıcı imkânlar sunmasının yanında pratik yetenekleri artırıcı bir sanat. Üstelik teknoloji ile olan alışkanlığımıza da ciddi bir ara verdirtiyor.

Birleşik Krallık’ın en büyük hobi ürünleri perakendecisinin açıkladığı rakamlara göre, origami materyalleri ve origami kâğıtlarının satışları geçen yılla kıyaslandığında yüzde 20’lik bir artış gösteriyor. Öte yandan yeni yılla beraber origaminin en gözde trendlerden birisi olacağına ise kesin gözüyle bakılıyor. John Lewis adlı ünlü mağaza zincirinde origami kitaplarının satışı hafta hafta ortalama yüzde 58 artarken, Paperchase adlı mağazanın origami ürünleri ise çoktan tükendi bile.

Origami, Çin’in de kâğıt katlamada bir gelişim göstermiş olmasına rağmen, kökenini 17. yüzyıl Japonyası’ndan alıyor. Origami kelime kökeni itibarıyla Japonca’da “katlamak” anlamındaki “ori” ve “kâğıt” anlamındaki “kami” kelimelerinin türemesinden oluşuyor. Genellikle origami sanatıyla kâğıtları katlayarak çeşitli hayvan çeşitleri tasvir etmek ya da özgün geometrik şekiller, kuklalar, maskeler ya da kutular üretiliyor.

Uzmanlar, origami ile göz-el koordinasyonun geliştirilebileceğini söylüyor. Öte yandan, dizilim ve dikkat becerileri, sabır, yer ve yönlendirme becerisi ile beraber matematiksel zekayı da geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

Online olduğu kadar mağazalarıyla da bilinen, sanat ve hobi malzemeleri satan bir mağaza zinciri olan Hobbycraft’ın Müşteri Geliştirme Müdürü olan Katherine Paterson, origami satışlarını işaret ederek, “Yetişkin boyalamaları 2015 yılının gerçek bir fenomeniyken insanlar hâlâ bile boyama kalemlerini gelip alıyorlar. Origami ise kesinlikle yetişkinler içerisinde çetrefilli bir rekabete imkan sunacak yeni bir fenomen olacak” dedi ve şunları ekledi:

Biz, muhakkak ki, hobi ürünlerinin satışlarının patladığı bu dönemde, yetişkinlerin kendilerini iyi hissetmeleri, teknolojiden kaçarak, yaratıcılıklarını artıran ürünleri bulabilmeleri için daha geniş bir trende sahibiz. Yetişkin boyama kitapları ve origami… her ikisi de insanlar için şifa niyetinde. Talebi arttırmak için origami ürünlerinin çeşitliliğini tekrardan lanse ettik.”

coloring-books-for-adults-johanna-basfordMevsimsel ürünler ve kırtasiye ihtiyacını karşılayan başka bir marka John Lewis’de ise Lisa Rutherford yetişkinler için boyama kitapları için, “Hâlâ boyama kitapları haftalık yüzde 10 artışla kapış kapış gitmeye devam ediyor. Bunula beraber en son trend olan origami kitapları ise haftalık yüzde 58’lik artış oranıyla hızla raflarımızdan tükeniyor” dedi. Öte yandan boyama kalemlerinin artış verilerilinin de haftalık yüzde 52 olduğunu sözlerine ekledi.

Cadde üzeri dükkanlarıyla bilinen bir başka kırtasiye zinciri Paperchase ise daha büyük mağazalarında müşterilerinin basit çiçekleri ya da hediye kutularını eğlenceli bir sosyal çevre içerisinde nasıl yapabileceklerini öğretmek amacıyla yakın dönemde origami atölyelerini müşterilerine duyurdu. Ve elbette ki, yaptığı renkli ürünleri sosyal medya üzerinden paylaşmaya bayılan kişiler doğal olarak şimdiden Instagram üzerinden arkadaş oldular.

Paperchase’in sözcüleri, “Origami, yetişkinler için satılan boyama kitaplarının hemen peşi sıra yeni bir fenomen olacağıyla alakalı ilk belirtileri çoktan gösterdi” diyerek sahip oldukları ilk ipuçlarını şu şekilde paylaştı: “Biz müşterilerimize ‘origami kiti’ olarak ürünleri sunduk. Ve inanılmaz bir biçimde çok kısa bir süre içerisinde bu ürünler tükendi. Biz müşterilerimizin yaratıcı bireyler olma arzularını biliyorduk. Ve de tam bu noktada origami, kişileri kendileriyle iç içe bırakmaya izin veren iyi bir trend. Ümit ediyoruz ki, açılan yeni atölyelerimiz origaminin daha popüler olmasına yetsin. Hatta bu alanı daha da ileriye götürsün.”

Origami aynı zamanda modaya da fazlasıyla tesir etti. Bunu 2017 bahar ve yaz koleksiyonlarının gösteriminde Coralina Herrera’da ve Bea Szenfeld’te görebiliyoruz. Bu markalar çok sayıda origami gibi katlanmış akordeon ve geometrik tasarımların sunumlarını yaptılar.

Kaynak: Rebecca Smithers – The Guardian