Okuma süresi: < 1 dakika

Hollanda’da 1926 yılından beri kamu yayıncılığı yapan VPRO, Yurtdışı Bürosu adlı programda bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi “2015 yılının diktatörü” seçildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 82,2’lik oyu ile yılın diktatörleri listesinde ikinciliği aldı.

El Bağdadi’ye ödül olarak, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) tek gidiş bileti verilecek anket sonuçlarına göre, “kıl payı” ikinci olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halk jürisi tarafından en çok oy verilen isim oldu.

Yarışmanın seçici kuruluna Uluslararası Af Örgütü Direktörü Eduard Nazarski başkanlık etti. Seçici kurulda Tilburg Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü’nden Prof. Rianna Letschert ve “Diktatör Virüsü” kitabının yazarı Frank Schaper de yer aldı.

Jürinin listesinde yer alan isimler ise şunlar: Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tayland Kraliyet Ordusu Komutanı Prayuth Chan-ocha, bir Afrika ülkesi olan Brundi’nin Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza.

Ebubekir el Bagdadi
IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi

 

Kaynak: ABC, VPRO