Okuma süresi: 3 dakika

Bu yazı, Aralık 2003 tarihinde Free Inquiry dergisinde yayımlananan Richard Dawkins‘e ait Gerin Oil adlı makaleden Ümit Ninova tarafından Gaia Dergi için çevrilmiştir.

Krıddinal* doğrudan merkezi sinir sistemini etkileyen çok güçlü bir uyuşturucudur. Kullananlarda kendine ve çevresine zarar vermek gibi semptomlar gözlemlenmektedir. Çocuklarda beyinde kalıcı hasara yol açabilir ve bu hasarlar ilerleyen yıllarda tedavisi mümkün olmayan sanrılara sebep olabilir.

11 Eylül 2001’de ABD’de düşürülen dört uçakta da uçağı kaçıran teröristlerin aşırı doz krıddinal kullandığı tespit edilmiştir. Tarih boyunca da krıddinal kullanımından kaynaklanan cadı avlamak, haçlı seferleri gibi sayısız zalimlik yapılmıştır. Ortaçağ’daki savaşların pek çoğuna neden olan krıddinal, günümüzde de Hint Yarımadası ve İrlanda’nın bölünmüş olmasının sebebidir.

Bu uyuşturucuya yeni başlayanlar zamanla mevcut hayatlarında soyutlanır, sadece bağımlılardan oluşan yeni bir çevreye girerler. Bu yeni çevrede genellikle karşı cinsten kimse bulunmaz ve baskıcı biçimde karşı cinsle ilişki yasaktır. Bu cinsel açlık ve çektikleri acı nedeniyle bağımlılar, sağlıklı insanlara ve cinsel yaşamlarına büyük bir nefret ve kin duyarlar.

Diğer uyuşturucular gibi krıddinalin de alçak dozda kullanılması çoğu zaman zararsızdır. Evlilik içi sorunlar veya bir yakınını kaybetmek gibi durumlarda bu uyuşturucunun kullanımı rahatlatıcı etki yapabilmektedir. Yalnız bilim çevrelerinde tartışmalı olan şey, bu tip kullanımın kişiyi daha yüksek doz kullanıma teşvik etmesi ve bir bağımlı haline getirmesi riskidir.

11 eylul

Orta dozda kullanılan krıddinal kendi başına zararlı olmamakla birlikte, kişinin gerçeklik algısını bozabilir. Temeli olmayan batıl inançlara yatkınlık, uyuşturucunun sinir sistemine olan etkisinin bir sonucudur. Bağımlılar, hava boşluğuyla konuşurken görülebilir. Kendi kendine yapılan bu konuşma esnasında bağımlının bir takım kişisel isteklerde bulunduğu tespit edilmiştir. Bu istekler kimi zaman fizik kanunlarına bile aykırı olabilir. Gerçeklik algısının tamamen kaybolduğu bu tür anlarda, bağımlıların bu isteklerini mimikler ve tekrarlanan vücut hareketleri ile desteklemeye çalıştığı da gözlemlenir.

Yüksek doz kullanımında ise bağımlı halisünasyon görür. Gerçekte varolmayan şeyler görünebilir, varolmayan sesler duyulabilir. Hatta bu seslerle konuşulabilir. Sık sık böyle yüksek dereceli hayali diyaloglar gerçekleştiren bağımlılar, diğer bağımlılar tarafından bir çeşit önder veya lider olarak seçilebilir. Lideri takip etme dürtüsü uzun süreli olabilir ve lider öldükten sonra bile devam edebilir.

Kronik bağımlılar, korku ve dehşet verici hayali yolculuklar yapabilir. Bu genellikle zombilerin bulunduğu, oraya düşenlere sonsuza kadar işkence yapılan ve acı çektirilen fantastik evrenlerdir. İğrenç işkencelere ilgi duyulması bu uyuşturucunun karakteristik özelliğidir. Cinsellik takıntısına yukarıda değinmiştik. İşkence etme kültürünü besleyen bazı başka Krıddinal ritüelleri arasında, kırbaçlamak, ölümüne taşlamak, el kesmek, çarmıha germek sayılabilir.

zombiBelki bu kadar tehlikeli bir uyuşturucunun yasaklanmış olduğunu ve tacirlerinin cezalandırıldığını düşündünüz. Ama hayır, dünyanın her yerinde açık olarak, üstelik reçetesiz olarak dağıtılmaktadır. Bu uyuşturucunun sayısız taciri var ve bunlar hiyerarşik bir biçimde örgütlenmiş durumdalar. Gerek sokaklarda, gerekse kendilerine özel yaptırdıkları binalarda açık seçik bu ticareti yapıyorlar. Bu kartellerin başındaki ”baba”ların, toplumda yüksek pozisyonlara ulaşmış pek çok kişi üzerinde doğrudan etkinlikleri var, hatta devlet başkanları üzerinde bile. Devletler bu durumu görmezden geliyorlar ve hatta bu ticaretin rahat yapılması için destek veriyorlar. Daha kötüsü, uyuşturucunun ne olduğundan habersiz çocukların genç yaşta bu tuzağa düşmelerine sebep oluyorlar.

richard-dawkins
Richard Dawkins

Beni bu makaleyi yazmaya sevk eden olay, Hindistan’ın Bali adasında bir katilin gülen yüzü. Bu katil hiçbirini tanımadığı çok sayıda masum turisti toplu halde öldürmüş. Ve şimdi de mahkemede ölüm cezası almış. Mahkemedekiler katilin neden mutlu olduğu konusunda şaşkınlar. Katil ise ölümü “dini için şehitlik” olarak gördüğü için çok mutlu. İşte bu mutluluk, ancak bir eroinmanın yüzündeki gülümseme ile tam olarak benzeşmektedir. İşte bu noktada da devreye yüksek oktan krıddinal giriyor!

Ölüm cezasına karşı olmak veya olmamak bir yana, şu olayda idamın aynı zihniyetteki diğer potansiyel katilleri caydırmayacağı gayet açık. Önemli olan nokta bu olayları olmadan engellemek, en başta çocukları bu uyuşturucunun tuzağına düşmekten korumamız gerekiyor.

Richard Dawkins

*Orijinal adıyla Geriniol veya Gerin Oil. Religion kelimesinin anagramıdır. Türkçe’ye dindarlık kelimesinin anagramı olarak Kriddinal diye geçmiştir.