Okuma süresi: < 1 dakika

Kocaeli’nin zeytini ile meşhur Darıca ilçesinde zeytinlik alanlar belediye meclisinin kararı ile imara açılıyor. 1/5 binlik plana uygun olduğu iddia edilerek hazırlanan imar değişikliği ile 1/binlik alanın imara açılması öngörülürken, zeytin alanlarında da yoğunluk artışına gidiliyor.

BirGün’de yer alan habere göre, CHP’nin hem Darıca hem de Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Karslı, imar kararının, kanuna aykırı olduğunu ifade ederek, “Değişiklik, Darıca’yı büyük bir beton yığınına çevirecek” dedi. AKP hukuk dinlemiyor diyen Karslı, “Plan, kişiye özel, eşitlik ilkesine ve planlama ilkelerine aykırıdır. Bu alanlar Darıca’ya yoğun bir nüfusu getirecek. Bu alanlarda zemin etüdü de bulunmuyor. Şu anda boş arsa kalmamış durumda. Darıca, Kocaeli’nin en fazla göç alan ilçesi ve alınan kararla büyük bir ağaç katliamı yaşanacak. Darıca’nın tarihi zeytincilik misyonu da sona erecek” açıklamalarında bulundu.

“Hukuka aykırı”

Karslı belediyelerin, zeytinlik alanları imara açarken, Zeytin Koruma Yasası’na uymak zorunda olduğunun da altını çizerek “Halen önemli miktarda zeytin ağacının bulunduğu alanın bütünlüğü bozulacak. Bu alanın yapılaşmaya açılmasının, üst ölçekli plan kararlarına da aykırı olduğu görülüyor. 1/1000 ölçekli uygulama imar planının ve dayanağı olan nazım imar planının hukukuna aykırıdır. Düzenleme sınırının hatalı geçirilmesi ile dağıtım ilkeleri yönünden parselasyon işlemi İmar Kanunu’na ve yönetmeliğine uygun değil. şeklinde konuştu.

CHP’li Meclis üyeleri ise düzenlemenin meclisten geçmesi üzerine karara itiraz edeceklerini ve kararı yargıya taşıyacaklarını ifade etti.

Kaynak: BirGün