Okuma süresi: < 1 dakika

Burun kıllarının uzayıp dışarı sarkması birçok erkekte görülür. Bazen durakta, kırmızı ışıkta, sokakta burnunun kılını tutup şak diye çeken birçok kişiye siz de rast gelmişsinizdir. Hatta bununla kalmayıp epilasyon merkezlerine gidip burun kıllarına lazer ile müdahale ettiren o kadar çok ki.

İşlemden sonra pişman olsalar bile iş işten geçmiş oluyor. Ondan sonra gelsin alerjiler, gitsin üst solunum yolları enfeksiyonları, rinitler.

Burun kılları havada partikül şeklinde uçuşan ve solunarak vücuda alınan canlı ve cansız etmenlere karşı büyük bir koruyucu ve tutucudur. Tozlu, polenli bölgede yaşayan insanlarda dış çevre adaptasyonu sonucu burun kıllarında artış gözlenir. Bunun temel nedeni bedeninizin kendini koruma mekanizmasını devreye sokmasıdır.

Havada uçuşan partiküller burun kılları ve mukus tarafından tutularak partiküllerin ve bakterilerin solunum yollarına ilerlemesi engellenir. Böylelikle burnumuzda gelişen korunma mekanizması sayesinde sürekli hastalanmamış oluruz. Dışardan müdahale ile çekilen burun kılları burun içerisinde yer alan kılcal damarların çatlamasına ve çoğu zaman ciddi kanamalara neden olur. Ve burun kıl kökünde yer alan bakterilere de güzel bir kapı açan açık yara kolayca vücuda zerk olmasına kapı açar. Bu bakterilerin vücut içerisine girmesi çok ciddi enfeksiyonlara neden alabilir.

Gelelim dışarı fırlamış bu kıllara ne yapacağımıza

Öncelikle insan zihnindeki kişisel bakım anlayışını kapitalden uzaklaştırmalıdır. Vücudumuzun kendi savunması için geliştirdiği adaptasyonlar birer estetik kaygı yaratmamalı.

Bunu empoze eden bir sektör var ve bu sektör estetik ve kişisel bakım uğruna sağlığı hiçe sayarak birçok hastalıkla buluşmamızı tanışmamızı sağlıyor. Bu nedenle kıllarınız sizi rahatsız etmemeli, çok rahatsız ediyorsa makasla burun dışına çıkan bölgeyi keserek müdahalede bulunabilirsiniz.

Böylelikle burun kılını koparıp epilasyon yaptıran danışanlarımın şikâyetleri (alerji, rinit kronik üst solunum yolu enfeksiyonu vs) ile hekimlere başvurmazsınız.

**Ayrıca ne yaparsanız yapın bir walrustan güzel olamazsınız!