Ana SayfaYaşamKadınYine bir kadın, yine bir haykırış: "Ölürsem katilim belli"

Yine bir kadın, yine bir haykırış: “Ölürsem katilim belli”

-

22 yaşındaki Kübra Yılmaz eski sevgilisi diye tanımladığı Serdar Danacı adlı şahsın tacizine ve şiddetine maruz kaldığını, eğer ölürse katilinin belli olduğunu ve bu cinayeti engelleme yetkisine sahip Jandarma’nın kendisiyle ilgilenmediğini belirtti. Yılmaz defalarca şiddet gördüğü şahıstan şikayetçi olmasına karşın Jandarma’nın ifade dahi almadığını söyleyerek şahsi blogundan da isyan etti.

Kübra Yılmaz 7

Genç kadın blogunda paylaştığı kamera kaydı ve jandarmaya defalarca verdiği dilekçe örnekleri ile birlikte şahsın da fotoğrafını paylaştı. Yılmaz isyanını söyle dile getirdi: “Eğer bugün evden dışarı markete giderken, sokakta öldürülürsem ya da yine darp edilirsem ve eve gelmeden, morga gidersem, beni öldüren katilimi bilin, çünkü defalarca gittiğim Jandarma karakolu beni ciddiye almadı ve bana yardım etmedi.”

Jandarmaya verdiği dilekçelerin kabul edilmediğini, Ramazan döneminde sahur saatine denk gelen taleplerinin “bizi uğraştırma şimdi” diyerek baştan savılmasına ek olarak genç kadının şiddet görürken de kurtarılmadığı dikkat çekiyor. Genç kadının anlatımına göre, uyuşturucu kullanan ve bir ekonomik gücünün bulunmayan şahıs darp, alı koyma ve gasp suçlarını işlemesine rağmen herhangi bir ifade verme, tutuklanma, yasaklanma süreci de yaşamadı.

Konunun duyulmasının ardından Alanya Valisi Hasan Tanrısever, jandarmaya talimat verdiğini ve gerekli işlemin yapılacağını söyledi. Ayrıca Kübra Yılmaz ile iletişime geçen Çağdaş Hukukçular Derneği Antalya Şubesi, genç kadının şuan güvende olduğunu ve avukatların gerekeni yapacağını açıkladı.

Kadın cinayetleri, kadına şiddet ve eziyet ile sinyal verir. Bir şiddete boyun eğip müsamaha göstermek onu yeniden yapılandıran bir davranıştır. Şiddet tolere edilebilir bir davranış değildir. Lütfen şiddete boyun eğmeyin, sessiz kalmayın. Ses çıkarın herkes duysun. Erkek devlet, kurumları ve adaleti kadın dayanışmasıyla yıkacağız.

SON YAZILAR

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Sus(ma)mak! İnan(ma)mak!

Gündem şu an bu iki kavramdan çok da bağımsız bir noktada değil. Size şimdi ufak bir düşünce egzersizi yaptırmak istiyorum. Bana katılabilirsiniz veya eleştirmek istediğiniz...

Kadın, doğa ve kesişen tahakküm: Av ihalelerinden İstanbul Sözleşmesi’ne, Kuzey Ormanları’ndan 6284’e

Hem ekofeminizm hem vegan feminizm kadınların, doğanın ve hayvanların üzerindeki ataerkil kapitalist baskının nasıl ortak sömürü hikayeleri ortaya çıkardığını yıllardır tartışıyor. Üstelik bunu, sadece bu...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol