Okuma süresi: 2 dakika

Danıştay, Yırca’da yapılacak termik santrale “dur” dedi.

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca’da 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü alanda termik santral yapılması için bakanlar kurulunun aldığı acele kamulaştırma kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı veren Danıştay, bakanlar kurulu kararını esastan iptal etti. Dün gece saatlerinde gelen bilgi Yırca’da adeta bir bayram havası yaşanmasını sağladı.

Yırca’yı sevindiren haber gecenin geç saatlerinde Danıştay 6. Dairesi’nden geldi. Daha önce geçici olarak yürütmeyi durdurma kararı alan Danıştay, köylülerin müracaatını görüşüp kararını ‘esastan iptal’ yönünde verdi. Haberi alınca büyük mutluluk yaşayan köylüler ‘Şimdi hedefimiz 6 bin ağaç için tazminat almak’ derken, Avukat Deniz Bayram kararı Soma Kaymakamı Bahattin Aytaç’a armağan ettiklerini söyledi. Yırcalı köylülerin avukatı Deniz Bayram, “Artık bu kararla ortak oraya termik santral yapılamaz” dedi.

Kolin Grubu, termik santralin yapılacağı Yırca Mahallesi’ndeki zeytinliklere, geçtiğimiz 7 Kasım’da ağaç kesimi yapmak üzere iki otobüs özel güvenlik görevlisi ve iş makinelerini gönderip “ağaç katliamı yaptı. Bölgede ağaçların kesilmemesi için nöbet tutan köylülerin direnişine rağmen, iş makinalarının olağanüstü çalışma azmi ve yok etmeye yönelik tavırları ile, ağaçlar üzerlerindeki ürünleriyle birlikte söküldü. Kökünden sökülen ve kırılan 6 bin 666 zeytin ağacı, Mal Müdürlüğü tarafından yediemin olarak Yırca Muhtarı Mustafa Akın ve köy halkına teslim edildi. Kendi mallarına, zeytin ağaçlarına, yedieminlik yapma görevinin kendilerine verilmiş olmasında, sevinmekle üzülmek arasında kalan köy halkı direnişini kırmadı.

Hükümetin “yardım” paketlerinde bulunan kömürlerin kaynağı Soma. Soma’da bulunan kömür işletmesi artık yetersiz kaldığından harekete geçen Kolin Grubu, halka dağıtılacak bedava kömür gereği nedeniyle bir termik santral projesi oluşturmuştu. Proje kapsamında kesilen ağaç sayısı oldukça yüksek. Proje hayata geçseydi, muhtemelen var olan işletmelerde yaşanan sorun ve acılara yenileri eklenecekti.

Yani Danıştay’ın verdiği karar ülke, çevre ve insanlık için oldukça olumlu yönde. İş güvenliği, hatta iş güvenliksizliği kapsamında da düşündüğümüz zaman konunun aslında ne büyük bir felaketin giriş kapısı olduğu da anlaşılıyor. Zeytinliklerin kesilmesine tepkisini gözyaşları içinde anlatan Yırca köyü muhtarı Mustafa Akın medyanın reyting kaygısı ve dram açığında kullanılmış da olsa; sonucun bir ağaç katliamı, takip eden yıllarda da ihmal sebebiyle hayatını kaybeden işçiler, doğa katili santraller şeklinde uzamamış olması Yırca halkının direnişinin kazanımıdır. Umudumuz kararın emsal olması ve artık “emregönülverenlerin doğaya gönül verme yolunda bir hutbe dinleyerek insan olduklarını hatırlamalarıdır.