Ana SayfaEkolojiEnerjiNorveçliler Tesla arabaları Abd'den daha çok seviyor

Norveçliler Tesla arabaları Abd’den daha çok seviyor

-

Norveç, Tesla arabaları kullanım oranında dünyada en yüksek seviyede yer alıyor.

2013 yılında Tesla S Model aracı Norveç‘e pazarlandığında çok hızlı bir şekilde 6 bin adet satış yapan Tesla Motors şirketi, Norveçte satılan tüm araç satışlarının yüzde 3’ünü kapsadı. Fakat bu oran, ABD pazarında sadece yüzde 0.2’lik bir rakama ulaşabildi.

Tesla modelleri de Nissan Leaf gibi diğer elektrikli araçlar ile birlikte Norveç’te gelişim gösterdi. Karbon salınımını sıfıra indirmek isteyen şirketlerin en büyük isteği bunun devlet teşvikiyle birlikte uygulamaya geçirilmesi.

Tesla Motors sözcüsü Esben Pedersen yaptığı açıklamada, “Devlet teşviği, talep pazarını kesinlikle arttıracaktır” dedi. Tesla Motors ve diğer elektrikli araç şirketleri bu teşvikle beraber kolayca araba taleplerini iki katına çıkarabilir ve dikey bir grafikle satışı artırabilir.

Norveç’li kullanıcılar elektrikli araç kullandığı sürece otobüs yollarını kullanabilecek, park ücreti ödemeyecek ve yol parası ödemeyecekler.

Norveç’in başkenti Oslo’da, Tesla Motors kurucusu Frederic Hauge, CNNMoney’e verdiği demeçte, Model S için duydukları heyecan ve coşkunun diğer ülkeleri de etkilediğini söyledi. Hauge sözlerine ek olarak, “Norveç’te bu kadar çok elektrikli aracın olması inanılır gibi değil, elektrikli araçlar gerçekten de son iki yılda artış gösterdi. Sadece arkamdaki pencereden bakarsanız yolda 5 adet Tesla aracı olduğunu görürsünüz” dedi.

Hauge, bazı Tesla sürücülerinin vicdani olarak petrol kaynaklarının güvence altına alınması için elektrikli araç satın aldığına inanıyor. 2014 yılı itibarı ile elektrikli araçlar, Norveç’te yeni alınan araçların yüzde 10’unu kapsıyor.

Neil King’in Euromonitor Internationale verdiği demeçte “ABD, Almanya ve Çin gibi ülkeler yüzde 1’lik market pazarına sahip olmasına rağmen Norveç’te elektrikli araçlar önemli derecede bu ülkelere nazaran daha popüler” dedi.

Norveç’in neredeyse tamamı, çevre dostu olarak bilinen elektrikli araç Tesla’nın kullanımını destekliyor.

Kaynak: CNN

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
B. Tommy Fira
B. Tommy Fira
Ankara'da yaşıyor. Felsefe okur/yazarı. Hayvan hakları gönüllü savunucusu. Müzisyen. Halen hukuk okuyor.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol