Okuma süresi: < 1 dakika

Norveç, Tesla arabaları kullanım oranında dünyada en yüksek seviyede yer alıyor.

2013 yılında Tesla S Model aracı Norveç‘e pazarlandığında çok hızlı bir şekilde 6 bin adet satış yapan Tesla Motors şirketi, Norveçte satılan tüm araç satışlarının yüzde 3’ünü kapsadı. Fakat bu oran, ABD pazarında sadece yüzde 0.2’lik bir rakama ulaşabildi.

Tesla modelleri de Nissan Leaf gibi diğer elektrikli araçlar ile birlikte Norveç’te gelişim gösterdi. Karbon salınımını sıfıra indirmek isteyen şirketlerin en büyük isteği bunun devlet teşvikiyle birlikte uygulamaya geçirilmesi.

Tesla Motors sözcüsü Esben Pedersen yaptığı açıklamada, “Devlet teşviği, talep pazarını kesinlikle arttıracaktır” dedi. Tesla Motors ve diğer elektrikli araç şirketleri bu teşvikle beraber kolayca araba taleplerini iki katına çıkarabilir ve dikey bir grafikle satışı artırabilir.

Norveç’li kullanıcılar elektrikli araç kullandığı sürece otobüs yollarını kullanabilecek, park ücreti ödemeyecek ve yol parası ödemeyecekler.

Norveç’in başkenti Oslo’da, Tesla Motors kurucusu Frederic Hauge, CNNMoney’e verdiği demeçte, Model S için duydukları heyecan ve coşkunun diğer ülkeleri de etkilediğini söyledi. Hauge sözlerine ek olarak, “Norveç’te bu kadar çok elektrikli aracın olması inanılır gibi değil, elektrikli araçlar gerçekten de son iki yılda artış gösterdi. Sadece arkamdaki pencereden bakarsanız yolda 5 adet Tesla aracı olduğunu görürsünüz” dedi.

Hauge, bazı Tesla sürücülerinin vicdani olarak petrol kaynaklarının güvence altına alınması için elektrikli araç satın aldığına inanıyor. 2014 yılı itibarı ile elektrikli araçlar, Norveç’te yeni alınan araçların yüzde 10’unu kapsıyor.

Neil King’in Euromonitor Internationale verdiği demeçte “ABD, Almanya ve Çin gibi ülkeler yüzde 1’lik market pazarına sahip olmasına rağmen Norveç’te elektrikli araçlar önemli derecede bu ülkelere nazaran daha popüler” dedi.

Norveç’in neredeyse tamamı, çevre dostu olarak bilinen elektrikli araç Tesla’nın kullanımını destekliyor.

Kaynak: CNN