Yırca’da Kolin Grubu tarafından katledilen zeytinliklerin yerine yeni ağaçlar dikiliyor.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun, Yırca Mahallesi’nde kurulması planlanan termik santral için alınan “acele kamulaştırma” kararını esastan iptal eden Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararını kısmen onamasının ardından; Ziraat Mühendisler Odası (ZMO) öncüğünde Yırca köylüleri, kesilen 6 bin 666 zeytin ağacının yerine yeni zeytin fidanlarını toprakla buluşturdu. TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Ziraat Mühendisleri Odası’nın çeşitli şubelerinin bir araya gelerek düzenlendiği ağaçlandırma etkinlikte ilk etapta 200 zeytin fidan dikildi, zaman içinde bu sayının 6 bine ulaştırılacağı açıklandı. 

ZIRAAT MUHENDISLERI ODASININ CESITLI SUBELERININ BIR ARAYA GELEREK DUZENLENDIGI ETKINLIKTE; MANISA'NIN SOMA ILCESI'NE BAGLI YIRCA MAHALLESI'NDE SOKULEN 6 BIN 666 ZEYTIN AGACININ SOKULDUGU ALANDA IKI YUZ ZEYTIN FIDANI DIKILDI. ETKINLIKLERI KAPSAMINDA SAYININ BOLGEYE DIKILECEK FIDAN SAYISININ ALTI BINE ULASTIRILACAGI ACIKLANDI. (FOTO: SERKAN OZDEMIR / SOMA, DHA)
(Görsel Kaynağı: Diken)

Fidan dikiminde açıklama yapan Ziraat Mühendisler Odası (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör; Ziraat Mühendisleri Odası olarak yenilenebilir enerjiye karşı olmadıklarını söyledi. Bir tarım ülkesi olan Türkiye’nin üretken topraklarına termik santral yapılmasına karşı olduklarını belirten Güngör, Yırca halkını ve Yırca muhtarını da direnişlerinden ötürü kutladı. Halkın termik santraller yüzünden yaşam alanlarını terk ettiğini ve madenlerde işçi olarak çalışmaya başladığını da vurgulayan Güngör, termik santrallerin başka yere yapılması gerekliliğinin altını çizdi.

Yırca köyü mustafa akın
Yırca Köyü muhtarı Mustafa Akın

Soma’ya bağlı Yırca köyünde bir gece ansızın iş makineleri ile zeytinliklere giren Kolin Grubu 6 bin 666 ağacı keserek zeytin katliamı yapmıştı. Olayın akşamına Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı gelmişti.