Tüketiyoruz ve tükeniyoruz… Birçok tür gerçekten tehlike altında; her an soyları tükenebilir. Kurbağalar da bu türlerden biri. Bu kuyruksuz amfibilerin harika çeşitleri var; fakat ne yazık ki, birçok türü yok olma eşiğinde.

Kurbağa gibi birçok türün tehlike durumlarını “Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (IUCN)“den öğrenebilirsiniz.

lemur-leaf-frog.jpg

Lemur Leaf Frog (Agalychnis lemur), öncelikle Kosta Rika ve Panama’da bulunuyor. Nesli tükenmekte olan birçok kurbağa gibi, bu türün azalış nedeni de chytridiomycosis denilen bulaşıcı bir mantar hastalığı. Mantar, Kuzey ve Günay Amerika, Karayipler ve Avustralya da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde amfibillere bulaşmış.

Agalychnis_moreletii-black-eyed-treefrog.jpg.0x545_q70_crop-scale

Guatemala, Honduras, El Savador ve Belize yerlisi The Black-eyed Leaf Frog (Agalychnis moreletii), deniz seviyesinde ve alçak bölgelerdeki dağlarda yaşıyor. Bu türler de, Chytridiomycosis tarafından tehlike altında.

Anodonthyla_vallani

Anodonthyla vallani, sadece Madagaskar’ın Ambohitantely Rezervi’nin yüksek dağlık  ormanlarında bulunuyor. Korunmuş bir alanda olmasına rağmen, rezerv küçük; yani kurbağaların yaşam devam edebilmeleri habitatın korunmasına bağlı.

Atelopus_varius

Harlequin Frog (Atelopus varius), bugün sadece Kora Rika’nın Quepos şehrinin yakınlarındaki küçük bir alanda bulunuyor. Bu türün neslinin neden tükenme eşiğine geldiği tam olarak bilinmiyor., fakat küresel ısınma ve chytridiomycosis iki olası sebeplerden.

bale-mountains-tree-frog

Balebreviceps hillmani, sadece Etiyopya’daki Bale Dağı’nda bulunuyor. Aynı zamanda, Bale Mountains Tree Frog diye de biliniyor. Alanın korunmasına rağmen bu kurbağalar, sığır otlatma ve odun toplama nedeniyle bozulan habitat sonucu yine de tehlike altında.

Boophis-williamsi-bright-eyed-frog

 

The Williams’ Bright-eyed Frog da (Boophis williamsi), Madagaskar’da küçük bir alanda yaşayan diğer bir tür. Ankaratra Massif’in dağ tepelerinde yaşıyorlar. IUCN’eye göre, hayvan otlatma ve tarımsal amaçlı yangınlar nedeniyle bu tür tehlike altında.

Kaynak: Tree Hugger