Yoko Ono, John Lennon’un meşhur baladı “Imagine”ın yazılmasından 46 yıl sonra, şarkının yazarlarından biri olarak sayılacak.

Haber, Ulusal Müzik Yayıncıları Birliği (National Music Publishers Association) yönetim kurulu başkanı David İsraelite tarafından bir etkinlikte duyuruldu. Israelite, Lennon’un 1971 yılında yazdığı şarkıya verdiği ilham ve etki sebebiyle Ono’nun da şarkı yazarı olarak anılması gerektiğini söylediği bir ses kaydını dinletti. Israelite, sürecin henüz kesinleşmese de başladığını duyurdu.

“Imagine” duygusallığı ve küresel bir anlayışa dair evrensel mesajının yanı sıra, pek çoklarına göre Lennon’un Beatles sonrası kariyerinin en belirleyici şarkısıdır. Şarkı, Lennon’un 1980’de öldürülmesinden sonra pek çok listede bir numara çıkmıştı. Şarkının sözleri dinleyicileri, Ono’nun şiir derlemesi “Grapefruit”ten ilham alınan çeşitli senaryoları hayal etmeye davet eder.

1980 yılında BBC’de yayımlanan ve çiftle yapılmış bir söyleşide, Lennon Ono’nun adının şarkı yazarı olarak eklememesini kendi “maçoluğu” olarak tanımlıyor: “(Imagine) bir Lennon-Ono şarkısı olarak bilinmeliydi çünkü şarkıya dair pek çok şey, sözler ve konsept Yoko’dan geliyor. Ama günlerde daha bencildim, daha maçoydum ve biçimde onun katkısından bahsetmedim. Ama tamamen ‘Grapefruit’tan, onun kitabından alınmıştı.” Lennon sözlerine, daha gençken yaptığı cinsiyetçilikten utandığını söyleyerek devam etmişti: “Eğer bir erkek olsaydı, anlarsınız, Harry Nilsson’ın ‘Old Dirty Road’ şarkısı gibi, ‘Lennon-Nilsson şarkısı’ diye yazarsınız. Ama biz ‘Imagine’ı yaptığımızda sadece ‘Lennon’ dedim, çünkü, anlarsınız, o sadece karınızdır ve adını koymazsınız, değil mi?”.

New York’ta gerçekleşen etkinliğin devamında, etkinliğe oğlu Sean Lennon ile katılan Ono, şarkıyı Patti Smith ile birlikte seslendirdikten sonra, derneğin “Imagine” için verilen Asırlık Şarkı ödülünü kabul etti.

Kaynak: Kültür ServisiThe Guardian