Okuma süresi: 1 dakika

İnsanlar gitgide doğaya ve çevrelerine karşı daha da duyarlı hale geldikçe, yosundan yapma bu graffiti spreyi de sanatçıları heyecanlandırmaya başladı. Sokak sanatının sokaklara can verdiğini söyledik durduk. Griliğe başkaldıracak olan bu anarşik yosunlar, sokaklarımızı kelimenin tam anlamıyla yaşayan, nefes alan habitatlara çevirecek.

Eko graffiti veya yeşil graffiti olarak da bilinen yosun graffitisi; sprey boyaların, rötuş kalemlerinin ve diğer toksik kimyasalların yerini alacak gibi gözüküyor. Yağmur gördükçe büyüyen yosunlar, sokak sanatıyla iş birliği içinde kentlerimizi yeşillendiriyor.

İçindekiler

 • Bir avuç dolusu kadar yosun
 • 2 bardak ayran (bunu vegan yoğurtla da yapabilirsiniz) Ya da alternatif olarak her 2 çorba kaşığı yosun için 1 bardak süt
 • 2 bardak su
 • Yarım yemek kaşığı şeker
 • Mısır şurubu (isteğe bağlı)
yosun graffitisi
Griliğe başkaldıracak olan bu anarşik yosunlar, sokaklarımızı kelimenin tam anlamıyla yaşayan, nefes alan habitatlara çevirecek.

Yosun graffitisi nasıl yapılır?

 1. Toplayabildiğiniz kadar yosun toplayın. Yalnız, ağaçtan (genel olarak odun, tahta) topladığın yosun spreyde işe yaramayacaktır. Beton, kaldırım gibi rutubetli yerlerden topladıkların mükemmel olacaktır.
 2. Yosunu kumundan ayrıştırana kadar yıkayın.
 3. Yosunu parçalara ayırın ve miksere koyun. Diğer malzemeleri de içine ekledikten sonra boya kıvamına gelene kadar çırpın.
 4. Kıvamını tutturamazsanız içine biraz mısır şurubu eklemeyi deneyebilirsiniz.
 5. Karışımı bir kovaya aktarın. Aktarımı yaparken, iyice sıvılaştırmamaya dikkat edin zira yosun hücrelerinin bir arada kalması gerek.
 6. Karışımını bir fırça yardımıyla, yetişmesini istediğin yüzeye uygulayın.
 7. Mümkünse haftada bir kez kontrol ederseniz yağmur yağmadığı durumlarda spreyle su püskürtüp yosunun büyümesini sağlarsınız. Bazen, ikliminize bağlı olarak, yosunun büyümesi zaman alabilir.