Ana SayfaEkolojiEnerjiYüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımının 113'üncü gününde: Kosta Rika

Yüzde 100 yenilenebilir elektrik kullanımının 113’üncü gününde: Kosta Rika

-

Biraz talih ve birçok girişim ile Kosta Rika artık istikrarlı bir enerji merkezi.

Kosta Rika, yılın 285 günü yenilenebilir enerjiye muhtaç olduğu 2015 yılında kendi rekorunu kırmak amaçlı başladığı bu çalışmada kesintisiz 113 gün boyunca yenilenebilir enerji kullanmayı başarabildi. Toplam olarak, Kosta Rika geçtiğimiz sene enerjisinin yüzde 99’unu sadece yenilenebilir kaynaklardan tedarik etti.

Bu hususta ülkenin coğrafik konumu büyük bir rol oynuyor. Kullanılan yenilenebilir enerjinin büyük bir kısmı fazla yağmurdan ve dağlık arazilerde yetişen hidroelektrik bitkilerden sağlanıyor. Fakat Kosta Rika jeotermal enerjiye olan yatırımı ve özellikle yılın bu zamanlarında tahmin edilemez hava koşullarından dolayı tek bir kaynağa bağlı kalmamak amacıyla güneş enerjisi konusundaki girişimleriyle bu konuda çok farklılaşan bir anlayışa sahip.

Kosta Rika beş yıl içinde karbon nötr (karbona ihtiyaç duymayan) bir ülke olmayı planlıyor. Görünüşe göre, elektrik enerjisiyle bu büyük oranda başarılabilir. Fakat arabalar hâlâ benzinle çalıştığı için, elektrik yakıtlı arabaları tedavüle sürmek oldukça zor. Hükûmet bu karbon emilimlerini dengelemek için başka metotların üstünde çalışma planları yapıyor.

Geçtiğimiz yıl da belirttiğimiz gibi, Kosta Rika’nın bu hedeflerine ulaşabilmesi için sahip olduğu başka unsurlar var. Ekonomisi ağır endüstri ve imalata bağlı değildir ki bu da enerji ihtiyacının nispeten makul olduğu anlamına gelir. Ayrıca, halkın ekonomik durumu kısmen yetersiz olduğu için insanlar enerjiyi daha az kullanmaya çalışıyor.

Kosta Rika’nın halkı ise durumdan gayet memnun. Elektrik fiyatları Nisan ayı itibariyle yüzde 7 ila yüzde 15 arasında düşüş gösterdi. Fakat dünyanın bu yeşil alanlarıyla meşhur ülkeye tebrik niteliğindeki desteğine rağmen temiz enerji üretiminin bu miktarda tutunması muhtemel gözükmüyor, bu metodun dünyanın farklı yerlerinde tutulacağı da sanılmıyor.

Fakat yine de bu enerji türü kendini her yerde gösteriyor. Almanya sadece yenilenebilir enerji kullanarak 1 gün geçirebiliyor. Portekiz ise bunu geçtiğimiz yıl 4 gün başarmış durumda. İlginçtir, ağaçlar ve yeşil alanlarla ilgili girişimler için her zaman öncü olan İskandinav ülkeleri gibi nispeten daha az zengin olan ülkelerin de bu konudaki performansı hiç de fena sayılmaz.

Aslında, bu konudaki en kötü performans en zengin ülkelere ait. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri 2015 yılında enerjisinin sadece yüzde 13,4 ünü yenilenebilir olarak üretmeyi başardı. İlaveten, en fazla enerjiyi zengin ülkelerin kullanması da bu korkunç tabloyu daha da utanç verici kılıyor.

Kaynak: The Costa Rica Star, Vox, The Guardian, FastCoExist

SON YAZILAR

Yeni çağın şafağında!

Artık yeni çağın şafağındayız. Faşizmin tanımı bellidir. Birine istemediği ya da farkında olmadığı bir şeyi ona sormadan yapmak ya da onu buna zorlamaktır. Faşizm faşizmdir; ister hayvana ister...

Enerji tasarruflu pencereler ekolojik düşünen ev sahipleri için neden akıllıca bir seçimdir?

Y kuşağı konut piyasasına girmeye başladıkça sürdürülebilir, çevre dostu olan evlere talep de katlanarak artıyor. Ulusal Emlak Komisyoncuları Birliği tarafından hazırlanan son bir raporda, ev...

Nükleer inadından vazgeçin!

Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın yapımcı şirketi ROSATOM’un, TAEK'in Akkuyu NGS ikinci reaktörü inşaatı için sınırlı izin vermesine TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz’dan tepki geldi. İzin...

Elveda rüzgar, güneş, verimlilik, demokrasi

Ne yenilenebilir enerji ne de enerji verimliliği ülke politikasının önceliği değil artık. Zaten 2007’deki mevzuat çalışması bugüne kadar ertelene ertelene güdük hale geldi bile. Artık...
Canan Selcan Sevgili
Canan Selcan Sevgili
Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunuyum.Reuters haber ajansında çevirmen olarak çalışıyorum

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol