Okuma süresi: < 1 dakika

Kaliforniya’da 2011’den önceki yasaklamanın ardından 2015’te tekrar yürürlüğe konan kaz ciğeri üretimi bir kez daha yasaklandı. Bu karara kısmen gezici mahkeme yargıcı Harry Pregerson’ın duygusal tanıklığıyla ulaşıldı.

Kaz ciğeri, bir ördeğin ya da kazın boğazına zorla metal tüp takılarak ve onları ciğerleri şişene kadar zorla besleyerek elde edilir. Bu zorla besleme sonucunda, ciğerlerinin boyutu bazen olması gerekenden on kat fazla büyüklüğe ulaşır. Sonra da insanlar bu yağlı ciğerleri yerler.

Yavru ördekler bu iğrenç hayata mahkum edilirler. Dişi palazlar büyük kesilme riski taşırlar, çünkü ciğerlerinde daha çok damar vardır ve ciğerleri değerli olarak görülmez, genellikle et için kullanılırlar. Hayvanlar ufak kafeslerde tutulur ve acı bir ömür geçirirler. Ahlaki değerler bir yana, kaz ciğeri yemezsek ölmeyiz de.

Yeni yasa, Kaliforniya’ya kaz ciğeri ithalatını engelleyecek. Kaliforniya’da kaz ciğeri üreticisi oldukça fazla olduğundan satışı düşecek. Değişikliğin hemen gerçekleşmeyeceğini belirtmek gerek. Ama, bu zaferin büyük bir mesele olmadığı anlamına gelmez. Ürünü satmaya devam edecekleri konusunda direnen şefler var, ancak yasa birkaç ay içinde etkisini gösterdiğinde yasayla mücadele etmek zorunda kalacaklar.

Kaynak: One Green Planet