Zebralar çizgilerini nereden aldılar?

1419

UCLA’dan (Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles) Brenda Larison öncülüğünde bir grup bilim insanı, zebraların çizgilerini nereden aldığı sorusunu kısmen cevapladılar. Bu şekilde belirgin çizgilerin oluşmasının nedeni olarak zebraların yaşadığı bölgelerin çevresel koşulları ve sıcaklığı olabileceğini belirttiler.

Ocak ayında çevrimiçi bir gazetede yayınlanan haberde, araştırmacılar çizgilerle ısı arasındaki etkileşimin olası yararlarını dile getirdiler. Bunların arasında zebraların vücut ısılarının kontrolü ve sinekler yoluyla geçebilecek hastalıklara karşı korunmasını da saydılar.

Daha önceki çalışmaların özellikle tek bir yöntem üzerinde odaklandığını belirtirken, UCLA kolejinde ekoloji ve evrim biyolojisi profesörü Thomas B. Smith, konu üzerine yapılan diğer çalışmalardaki yaklaşımların kesin bir sonuca ulaşamamasının nedeni olarak bu fenomenin, ısının da etkisiyle ortaya çıkan kompleks yapısına dikkat çekti.

UCLA’nın ekoloji ve evrim biyolojisi departmanında bir araştırmacı olan ve çalışmayı yürüten Larison ve çalışma arkadaşları, üç zebra türünden en geniş çizgi çeşitliliğine sahip bayağı zebraları inceledi. Daha sıcak bölgelerdeki zebraların çizgileri daha kalın ve tüm vücutlarını kaplarken diğer bölgedeki –özellikle kışları daha soğuk geçen, Güney Afrika ve Namibya gibi– zebraların çizgilerinin sayıca daha az ve daha ince olduklarını gözlemlediklerini, hatta kimi durumlarda ayaklar ve vücutlarının bazı bölgelerinde hiç çizgi olmadığını dile getirdiler.

Biyologların bulgularına göre zebralar, iki milyon yıldan fazla bir süre önce atlardan evrildiler. Bilim insanları, bundan önce zebraların çizgilerinin oluşma nedenleri ile ilgili varsayımda bulunarak, bir neden üzerinden ya da dört ana nedenin birkaç tanesinin kombinasyonunu ele alarak incelediler. Bu kombinasyonlar ise yırtıcılara karşı kamuflaj, hastalık taşıyıcı böceklere karşı korunma, vücut ısılarının kontrolü ve sosyal uyum. Önceki birçok çalışma sadece tek bir varsayım üzerinden giderek bu fenomenin nedenlerini ortaya çıkartmaya çalışmıştı. Larison yönetimindeki proje, varsayımların toplamını değerlendiren ilk araştırma olma niteliğini taşıyor.

Kaynak: ENN