Okuma süresi: < 1 dakika

Sinema izleyicisinin Fırtına / Bahoz filmideki yönetmenliğiyle hatırlayacağı Kazım Öz’ün yeni filmi “Zer” özel gösterimle Ankara’daki izleyicisiyle yeniden buluşuyor. Birçok şehide özel gösterimlerine devam eden filmde Nik Xhelilaj, Güler Ökten, Füsun Demirel ve Levent Özdilek ve Tomris İncer gibi oyuncular rol alıyor.

Zer, dünya prömiyerini 36. İstanbul film Festivali’nde yaparken uluslararası prömiyerini dünyanın sayılı festivallerinden olan 71. Edinburgh Uluslararası Film Festivali’nde yaptı. En son 23. Nancy Uluslararası Film Festivalin’nden En İyi Film ödülü ile dönen film festival yolculuğuna Amerika, Yunanistan, Almanya ve Türkiye’deki festivallerle devam ediyor.

Film, 3 Kasım 2017 Cuma günü, Ankara izleyicisi ile Kızılırmak Sineması’nda saat 19.00 seansında yeniden buluşacak.

Etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Filmin konusu ise kısaca şöyle:

Zer ölüm döşeğinde Dersim 38 katliamının yaşayan tanıklarından olan babaannesinin kendisine söylediği şarkının peşinden giden Jan’ın hikâyesidir. Zarife bugüne kadar bu şarkıda kimliğini, geçmişi ve kendi tarihini saklamıştır. New York’tan Dersime bir arayış hikâyesine çıkan Jan yolun sonunda kendisine ulaşmayı amaçlar.
Zarife kanser tedavisi için New York’a getirildiğinde birbirlerini çok az tanıyan Jan ve babaannesi, daha da yakınlaşırlar ve Jan’ın hayatı değişmeye başlar.

Zarife öldükten sonra, Jan Zarife’nin kendisine söylediği şarkının izini sürmek için bir yolculuğa çıkar. Kendisini bir katliamın kalıntıları arasında; Dersim’de Kürdistan’da bulur. Jan Zarife’nin en derin sırrına değmiştir.