Okuma süresi: 2 dakika

Ortalama bir aile yılda 180 kilonun üzerinde gıda atığı üretiyor. Bu atıklar, çöp sahalarının yaklaşık %20’sini oluşturuyor ve küresel ısınmaya katkı sağlayan güçlü bir sera gazı olan “metan” üretiyor. Firmanın websitesinde verilen bilgilere göre ortalama bir Amerikalı aile haftada yaklaşık olarak 3.5 kg gıda atığı üretiyor.

Whirlpool Şirketi’nin Zera Gıda Dönüştürücüsü isimli yeni icadı bu soruna çözüm yaratacak nitelikte. Firmanın şu sıralarda üretim hazırlıklarını gerçekleştirdiği gıda dönüştürücüsü, bir ailenin 1 haftalık gıda atığını 24 saatte kullanılabilir gübreye dönüştürme sözü veriyor.

Periyodik olarak değiştirilmesi gereken bir filtre ve her gübreleme işlemi öncesinde kullanılan, içinde hindistan cevizi lifi ve sodyum bikarbonat gibi içerikler bulunduran bir paket katkı maddesi ile çalışan makine tezgah boyunda ve mutfak içinde hoş görünecek zarif bir tasarıma sahip.

Gıda atıklarını gübreye dönüştürmek Zera gibi bir makineye sahip olmadan da elbette mümkün. Üstelik bunu yıllardır gerçekleştiren binlerce doğasever var. Ancak manuel olarak yapıldığında işlem aylarca sürüyor, böceklenmeye neden olabiliyor, et ve süt ürünleri üzerinde uygulanamıyor ve sadece geniş bir alanda sürekli bakım ile mümkün kılınabiliyor.

Hal böyle olunca Zera, bin bir zorlukla kendi gübresini oluşturan doğaseverler ve gözü korktuğu için daha önce yeltenmemiş ama konuya ilgi duyan herkes için müthiş bir icat. Tüm bunlara ek olarak IOS ve Android’te çalışan bir de uygulaması olan Zera’yı evinizin dışındayken bile çalıştırmak ve işlemin gidişatını takip etmek mümkün.

Henüz proje aşamasında olan ve yalnızca ön sipariş alan Zera, kitlesel fonlama platformu olan Indiegogo websitesi aracılığıyla projenin gerçekleşmesi için şimdiye kadar $501,349 USD toplamış durumda.

Şimdilik yalnızca ABD sınırları içerisinde satışı olan Zera’nın perakende bedeli ve hangi ülkelerde satışa sunulacağı bilgisi şimdilik mevcut değil. Baharın doruklarda yaşandığı şu güzel günlerde insanın  en güzel çiçeklere ve mahsullere kavuşmak için cebindekini son kuruşuna kadar böylesine çevre dostu, sürdürülebilir yaşam destekçisi bir gıda dönüştürücüsüne veresi gelse de satışlar denizaşırı olana kadar bir süre daha bekleyecekmişiz gibi görünüyor.

Kaynak: Zera, The Plaid Zebra, Indiegogo