Ana SayfaYaşamÇocukçaZimbabve'de çocuk yaşta evlilik yasaklandı

Zimbabve’de çocuk yaşta evlilik yasaklandı

-

Zimbabve Anayasa Mahkemesi çocuk yaşta evliliği yasakladı. Karar, çocukken evliliğe zorlanmış olan iki kadının başvurusu üzerine gerçekleşti.

Çocuk yaşta evliliğin, kadınları yoksulluğa ve hayat boyu eziyete iten bir tür çocuk istismarı olduğunu söyleyen Loveness Mudzuru ve Ruvimbo Tsopodzi, uygulamanın yasadışı olması için geçen sene Anayasa Mahkemesi’ne başvurdular. Kadınlara 16, erkeklere 18 yaşında evlenme izni veren evlilik yasasının ayrımcı olduğunu belirten Mudzuru ve Tsopodzi, yasanın çocuk yaşta evliliği yasaklayan bölgesel ve uluslararası anlaşmalara uygun olması gerektiğini savundular. Zimbabve Anayasa Mahkemesi, 20 Ocak 2016 itibariyle, ülkede hiçbir bireyin 18 yaşından önce evlilik yapamayacağına karar kıldı.

Çocuk yaşta evliliğe karşı yasal mücadeleyi destekleyen ROOTS grubunun başkanı Beatrice Savadye’ye göre, mahkemenin bu kararı bir dönüm noktası, ama iş bununla bitmiyor. Çocuk yaşta evliliğin çok sık görüldüğü kırsal yerlerde yaşayan halk uygulamanın zararları hakkında daha çok bilgilendirilmeli ve reşit olmayan biriyle evlenenlere daha sert yaptırımlar uygulanmalı.

Zimbabve’de kadınların neredeyse üçte biri 18 yaşından önce, yüzde dördüyse 15 yaşından önce evleniyor. Çocuk yaşta evlilik, kadınların eğitimden mahrum edilmelerine neden olurken, cinsel şiddete uğrama ve doğum sırasında ciddi yaralanma ve ölme olasılıklarını yükseltiyor. Çocuk yaşta evliliklerin en büyük nedeniyse yoksulluk. Ebeveynler kız çocuğa sahip olmayı başlık parası geleneği nedeniyle servet kaynağı olarak görüyor. Kız çocuklarını evlendirerek erkek çocuklarının eğitimi için kaynak sağlamış oluyorlar.

Mudzuru çocuk yaşta evlilik ve yoksulluğun kısır döngüsünü şu sözlerle anlatıyor: “Genellikle yoksul ailelerden gelen çocuklar, yoksulluk denizinde daha çok çocuk doğurmaya zorlanıyorlar ve süreç başa dönüyor. Kendin daha bir çocukken çocuk yetiştirmek zorunda olmak çok zor.”

Plan Mozambique launched the global 'Because I am a Girl' campaign and the sub-regional BIAAG campaign '18+ Ending Child Marriages in Southern Africa' on 11 October, the first International Day of the Girl. Mozambique has one of the world's highest rates of child marriage. The Minister Of Woman and Social Action launched the global BIAAG campaign and the 2012 report while Graça Machel, renowned international advocate for women and children's rights, launched the sub-regional campaign.

15 yaşında evlendirilen, bir çocuk sahibi Tsopodzi çocuk yaşta evlenme deneyimini anlattı: “Çok fazla zorlukla yüzleştim. Kocam beni dövüyordu. Okula devam etmek istedim ama izin vermedi.”

Dünyada her yıl 15 milyon genç kadın çocuk yaşta evleniyor. Sahra Altı Afrika boyunca beş kadından ikisi çocuk yaşta evlendiriliyor. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na göre, Zimbabve Afrika’da en yüksek çocuk yaşta evlilik oranına sahip dört ülkeden biri. Diğerleri Malavi, Mozambik ve Zambiya.

UNICEF Zimbabve sözcüsü yetkililerin bu konudaki reformlara ağır vermeleri gerektiğini belirtti: “Bu kararın ötesinde, çocuk yaşta evliliğin nedenlerini hedef alan tedbirler almalıyız. Bu herkesin ortak çabasıyla başarılabilir.”

Kaynak: Reuters

SON YAZILAR

Feza Gürsey Bilim Merkezi Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi Feza Gürsey Bilim Merkezi bilim etkinlikleri ile Ankaralı çocukları bilimle buluşturuyor. Altınpark içinde yer alan bilim merkezi Altınpark'ta sabit kalmıyor, bilimi parklara...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...

EŞİK: Kadın ve kız çocuklarını hayattan koparamayacaksınız, ev köleleriniz yapamayacaksınız

Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK) kız çocuklarının okullaşmasını teşvik adı altında, kız okullarının açılması yani karma eğitimin baltalanması hakkında açıklama yayımladı. Karma eğitime son vermenin...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları 3 Temmuz’da Başlıyor

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları bu yıl 3- 30 Temmuz arası yapılacak. Halkevleri’nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve Yaz Çocuk Buluşmaları bu...
Aysun Yalçın
Aysun Yalçın
22 yaşında, İstanbullu, Ankara’da ikamet eden bir Uluslararası İlişkiler öğrencisi. Belgesel izlemeyi, doğa yürüyüşlerini ve kamp yapmayı seviyor. Çevre ve sürdürülebilir enerji politikaları ve uluslararası politik ekonomi ilgi alanları arasında.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol