Okuma süresi: 4 dakika

Fransız Sanatçı Albert Bergeret, 1902 tarihli ticari kartlar koleksiyonunda “Geleceğin Kadını” başlığıyla modern çağ kadınlarının iş ve mesleklerini hayal etmeyi denemiş. O tarihlerde böyle bir çalışma, kadınlar için oldukça heyecan verici olmalı. Ancak kıyafet seçimlerinin biraz ilginç olduklarını da söyleyebiliriz. Özellikle yarı çıplak ordu temalı fotoğraflar.

astsubay
Astsubay: Türkiye’de ilk kadın astsubay Aslı Candan 2006’da Bingöl’de görevine başlamıştır. Bu karttan tam 104 yıl sonra.
avukat
Avukat: Arabella Mansfiled 1869 yılında bu kart tasarımlarından çok önce zaten ilk duruşmasına olarak çıkmıştı Amerika’da. Türkiye ise ilk kadın avukatına 1925 yılında kavuştu. Süreyya Ağaoğlu.
denizci
Denizci: Dünya üzerinde ilk kadın denizciler 1600’lü yıllarda korsanlık yaparak sektöre giriş yapmıştır. İsimlerini tarihe ilk kadın denizciler olarak yazdıran Bonney ve Mary Reed  kadın kimliklerini gizleyerek donanmaya katılmışlar. Anne ve Mary’i denize iten eşlerinin onları terk edip 2 çocuğuyla yalnız başına bırakması olmuş.. Türkiye’de ise profesyonel anlamda ilk olarak 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği’nden mezun kadın denizciler tarafından yapılmış ve buna müteakiben 1999 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi’ne kadın öğrenci alımı başlamıştır.
Belediye Başkanı: Susanna Medora Salter, 1887’de henüz 27 yaşındayken Kansas eyaletinin Argonia kenti Belediye Başkanlığı’na seçildi. İlk Türk Kadın Belediye Başkanı ise 1930’da seçilen Sadiye Hanım’dır.
Belediye Başkanı: Susanna Medora Salter, 1887’de henüz 27 yaşındayken Kansas eyaletinin Argonia kenti Belediye Başkanlığı’na seçildi. İlk Türk Kadın Belediye Başkanı ise 1930’da seçilen Sadiye Hanım’dır.
doktor
Doktor: Dünya tarihinde ilk kadın doktor, 1849 da mezun olduktan sonra hiç iş bulamayınca 1952’de kendi muayenehanesini açtı. İlk hastaları Quaker mezhebinden kadınlar oldu. İlk kadın Türk doktor ise Safiye Ali’dir. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’daki yaralıları iyileştirmiştir.
eskrim ustası
Eskrim Ustası: Türkiye’yi eskrim dalında temsil ederek “Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu” unvanını kazanan Halet Çambel’i anmadan geçmeyelim.
Faytoncu
Faytoncu: Faytonculuğun kadını da erkeği de olmasın. Atlara özgürlük.
gazeteci
Gazeteci: İlk Türk kadın roman yazarlarından biri olan Selma Rıza Feraceli, aynı zamanda ilk Türk kadın gazetecimizdir. 1890’lı yıllarda gazeteci olarak çalışmaya başlamıştı zaten. Ve ittihat ve terakki cemiyetinin de tek kadın üyesidir kendisi.
Fransa Ordusunda, İhtiyat Eğitim Kolordu üyelerinden biri
Fransa Ordusunda, İhtiyat Eğitim Kolordu üyelerinden biri
general
General: Kenya’nın daha yenilerde atanan ilk kadın generali geliyor hemen aklımıza. Fatma Ahmet. Amerika’da da 1970’lerde atanmıştı ilk kadın general.
itfaiyeci
İtfaiyeci:  Kayıtlara geçen ilk kadın itfaiyeci Molly Williams adında siyahî bir köle idi (1815). İlk Türk İtfaiyeci kadın ise Sabiha Yalçın’dır. (2008)
jokey
Jokey: Bir yarışı tamamlayan ilk kadın jokey, Alicia Meynell’dir. Açık bir yarışı kazanan ilk kadın jokey ise 8 Ekim 1925 günü, Newmarket Kent Kupası Yarışı’na Earl’ün Hogier adlı atıyla katıldı ve birinci oldu. Öteki sekiz jokeyden beşi daha kadındı. Profesyonel Lisans Alan İlk Kadın Jokeyi, İngiltere doğumlu Bayan Judy Johnson, 27 Nisan 1943 günü, ABD’nin Baltimore kentinde lisansiye olarak ilk resmi yarışma katıldı.
Meclis üyesi
Meclis Üyesi: Türkiye’de ilk defa 18 kadınımızın meclise girdiği yıl 1935 idi.
ordu trampetçisi
Ordu Trampetçisi
öğrenci
Öğrenci
ressam
Ressam
teğmen
Teğmen: 1999 da ilk Türk kadın komando olan Teğmen Tülen Tepedeldiren de 94 erkeğin içinden sıyrılarak komando eğitimini tamamlamıştır.