Yeni Zelanda’nın South Island Adası’nda, bugün 200 civarı kara balina kıyıya vurdu. Olayın üzerine balinaları kurtarmak için bilim insanları ve gönüllüler South Island’a koştu. Balinaların neden kıyıya vurduğu ise henüz açıklığa kavuşmadı.

198 balinadan yaklaşık iki düzine kadarı şimdiden öldü bile. Koruma biyologları ve gönüllü insanlardan oluşan 80 kişilik bir ekip, balinaları tekrar suya göndermek için uğraşıyor. Suya geri gönderilmeleri halinde bile, balinaların kurtulacağının henüz bir garantisi yok.

Balinaların kıyıya vurduğu Farewell kıyı dili, sığ suları sebebiyle balinalar açısından adeta bir tuzak görevi görüyor. Bu sebeptendir ki yazları pek çok sefer balinaların burada kıyıya vurdukları oldu; fakat yerel bir görevlinin belirttiğine göre, bu olay son 10-15 yılda yaşanan en büyük kıyıya vurma olayı. Eğer gönüllülerin kurtarma çalışmaları başarılı olamazsa, balinaların kurtulması için birkaç saat içerisinde gelecek yüksek dalgayı beklemeleri gerekecek. Yüksek dalga geldiği takdirde, balinalar kendiliğinden sulara geri dönme imkanı bulabilecek. O zamana kadar gönüllülerin ve koruma biyologlarının, balinaları susuzluktan ve kurumaktan korumaları gerekiyor.

Kaynak: The Huffington Post