Ana SayfaKültür & SanatMüzik2016’dan iz bırakacak yerli müzik albümleri

2016’dan iz bırakacak yerli müzik albümleri

-

2016 yılı Türkiye için belki de her açıdan berbat bir yıl oldu. Darbe, terör, kazalar, ölümler, baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, kadına yönelik şiddet, hayvanlara şiddet. Daha birçok iç karartıcı şey. Ama müzikal üretim bu karanlık ortama rağmen durmadı, 2016’dan da geleceğe kalacak kalitede yerli müzik albümleri çıktı, iz bıraktı.

Bazılarının albüm kritiklerine Gaia’da da yer verdiğimiz bu albümleri, gelin yılın sonunda tekrar hatırlayalım.

Redd – Mükemmel Boşluk

Sözler, müzikal kalite, albümün kendi içinde bütünlüğü, vokaller, enstrümanlara hâkimiyet. Bu ve daha birçok kriter açısından değerlendirirsek, Redd hem kendi kariyerinin hem de yılın en iyi yerli müzik albümünün altına imzasını attı.

Yılın albümünü hâlâ dinlemediyseniz geç kalmayın: Redd – Mükemmel Boşluk

Ercüment Gül – Olmayan Filmin Müzikleri

Türkiye cazına yeni bir soluk getirdi bu albüm. Ercüment Gül, caz, rock ve funk’ı harmanladığı ikinci albümüyle yıllarca dinlenecek ve hatırlanacak bir caz albümünü cazseverlere sundu.

In Hoodies – A Lunar Manoeuvre

Türkiye’den dünya çapında, dünya listelerinde ve festivallerinde de ses getirecek, İngilizce bir müzik albümü çıkar mı? Bu soru hep sorulagelmiştir. Bu soruya en güzel cevabı bu yıl Murat Kılıkçıer sahne adıyla In Hoodies verdi.

Zeynep Bakşi Karatağ – Mozaik

Kalan Müzik, bu yıl da Türkiye müzik dünyasının önemli bir figürü oldu, her zamanki gibi. Bize albümünü sunduğu isimlerden biri de Zeynep Bakşi Karatağ idi. Bu sayede dupduru bir sesin standart üstü yorumlarına tanık olduk, ruhumuzu ve zihinlerimizi bir  nebze tedavi ettik.

Gözlerinizi kapatın ve kendinizi bu albümün akışına bırakın: Mozaik

Yok Öyle Kararlı Şeyler – Beklenen

Yılın sonuna giderayak iki sürpriz albüm geldi, Türkiye rock sahnesinin iki yeni nesil üyesinden. Bunlardan biri Yok Öyle Kararlı Şeyler’dendi.

Yok Öyle Kararlı Şeyler: Var böyle güzel albümler

Adamlar – Rüyalarda Buruşmuşuz

İkincisi ise Adamlar’dan geldi. İlk albümünün kalite çizgisini düşürmeyen grubun albümü 2017’de dinlenilmeye ve klasikleşecek şarkılar çıkarmaya devam edecek.

Yok Öyle Kararlı Şeyler: Var böyle güzel albümler

Kalben – Kalben

Yılın en ses getiren birkaç albümünden biri belki de en ses getireni hiç kuşkusuz Kalben’in albümü idi. Sosyal medyadan zaten büyük bir kitleye halihazırda ulaşmış olan Kalben, ilk albümle çok daha büyük bir kitleye de ulaşabildi. Şimdi de Deniz Tekin’den 2017 benzer şekilde bir albüm ve çıkış bekleniyor.

Güney Marlen – Şişelere Mektuplar

Eski Bando’dan tanıdığımız Güney Marlen 2016’da ilk solo albümünü çıkardı. Özellikle Eski Bando’dan da aşina olduğumuz usta söz yazarlığını solo albümüne de taşıdı.

Türkiye’de müziğe iki yeni soluk: Güney Marlen ve Gökçe Kılınçer

Jakuzi – Fantezi Müzik

Kutay Soyocak ve Taner Yücel’in ortak projesi Jakuzi’nin Domuz Records’tan çıkan ilk albümü, 2016’nın bağımsız müzik albümleri arasında en fazla dikkat çeken işi oldu diyebiliriz. Türkiye’de eşine rastlanmayan new wave sound’uyla ve vokal tarzıyla; kısa ama vurucu bir albüm.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol