Ana SayfaKültür & SanatMüzikYok Öyle Kararlı Şeyler: Var böyle güzel albümler

Yok Öyle Kararlı Şeyler: Var böyle güzel albümler

-

Yeni nesil Türkçe rock grupları çok kaliteli işler çıkarmaya devam ediyor. Bu akımın önde gelen iki grubu Yok Öyle Kararlı Şeyler ve Adamlar yeni albümlerini aynı dönem içinde piyasaya sürdüler.

Türkçe rock özellikle son iki yılda yeni nesil grupların ortaya çıkışına şahitlik ediyor. Karikatürlere de konu olacak şekilde sıradışı grup isimleriyle dikkat çeken bu gruplar, özellikle sosyal medya ve Youtube kanalıyla ve de konserleriyle albümleri öncesi belli bir kitle edinmiş gruplar oluyor.

Sofar İstanbul performanslarında da boy göstererek daha geniş kitlelere ulaşan bu gruplar; müzikal kalitenin yanı sıra sözselliğin de kaliteli olmasına dikkat eden, bir hikaye anlatma gaye ve derdi olan gruplar.

İşte bu gruplardan ikisi; Yok Öyle Kararlı Şeyler ve Adamlar.

İki grup da yeni albümlerini geçtiğimiz günlerde çıkardılar. 2016’nin sonuna yaklaştığımız günlerde müzik dünyasına birer sürpriz yapan gruplar, giderayak yılın en iyi albümlerinden ikisine imza atmış oldular.

-Yok Öyle Kararlı Şeyler-

Müziğin ve sözlerin naif uyumu

1478095143_yokskapak

2011 yılında kurulan Yok Öyle Kararlı Şeyler, kendi isimlerini taşıyan ilk stüdyo albümleri ile yeni nesil Türkçe Rock akımının en önemli temsilcilerinden biri haline gelmişti. Yok Öyle Kararlı Şeyler; Erdem Topsakal (vokal/gitar), Boğaç Soydemir (davul), Ayhan Akbaş (elektrik gitar), Çağrı Özer (klavye/geri vokal) ve Ramazan Kırdım’dan (bas) oluşuyor.

Grubun ikinci albümünün ismi ise “Beklenen”. 2015’te Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Sziget‘de de boy gösteren grup, ilk albümündeki müzikal ve sözel kaliteyi ikinci albümde bir tık ilerletmiş görünüyor.  Alternatif rock sounduna yakın albümün fark yaratacak öğelerinden biri ise müziğin ve sözün uyumu. Sözler kesinlikle müziğin üstünü doldurmak için çalakalem yazılmış sözler değil, kendi içinde hikayesi olan sözler ve samimiyetini hissettiriyor. Grup aynı zamanda “Şarkı Sergisi” konseptiyle albümlerini şarkı illüstrasyonlarından oluşan bir sergi ile tanıtıyor.

-Adamlar-

İçe içe üfleyen vokallerle samimiyetini geçiriyor

adamlar-ruyalarda-burusmusuz

“Koca Yaşlı Şişko Dünya”. Son yıllarda en Türkçe rock’ta belki de en çok dillere dolanan şarkılardan biri bu şarkı oldu. Şarkının sahibi Adamlar özellikle bu şarkının da rüzgarıyla tanındı, sevildi. Grup ilk albümü “Eski Dostum Tankla Gelmiş”den sonraki ikinci albümünde de yine birçok şarkı sözünü ezberleterek söyletecek etkiye sahip bir albüm yapmış. Hüzünden efkara, umuttan isyana ve kaçıklığa giden sözlerle albüm her anında dikkati ve odaklanılmayı hakediyor.

maxresdefault-1

Grubun ikinci albümünün ismi “Rüyalarda Buruşmuşuz”.  Albüm baştan sona tutarlı bir sound içinde akıp gidiyor. İlk albüme göre biraz daha sade diyebileceğimiz albümün öne çıkan öğelerinden biri vokal Tolga Akdoğan‘ın performansı. Farklı ses tonu ve içe üfleyen okuyuş şekliyle albüme duygusunu, ambiyansı ve havasını en çok bu vokal tarzı veriyor. Yer yer albümde diğer bir başarılı Türkçe rock grubu Çamur’u dinliyor gibi de hissediyoruz.

adamlar-grubu-kimdir

Yine Yok Öyle Kararlı Şeyler’de olduğu gibi Adamlar’ın albümü de samimiyetini dinleyiciye fazlasıyla geçiriyor, hissettiriyor. Albümde özellikle “Acının İlacı”, “Ah Benim Hayatım” ve “Ee Tabii” şarkılarının daha öne çıkabileceğini öngörüyorum.  Albümde “Yakan mı yanan mı? Kimlerdensin?” gibi dokunduran şarkı sözleri de özellikle dikkati çekiyor.

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol