Ana SayfaKültür & SanatMüzik2021’in En İyi Yerli Albümleri: EP ve tekliler yılında “Merhem” gibi albümler

2021’in En İyi Yerli Albümleri: EP ve tekliler yılında “Merhem” gibi albümler

-

Pandeminin bir önceki yıl en çok etkilediği alanlardan biri olan müzik dünyası, 2021’de bir nebze olsun canlandı. Konserler başladı, müzisyenler seyircilerine kavuştu. Diğer yandan albümlerdense tekli ve EP yayınlama eğilimi bu yıl artarak devam etti. Albümlerin az olduğu senede öyle iki albüm geldi ki, ileriki yıllarda en iyi Türkçe albümler listelerinde belki de yerini şimdiden aldı. Gaia Dergi olarak, biz de 2021’in yerli müzik dünyasına albümler ve adeta bir albüm tadı veren EP’ler üzerinden bir bakış atalım istedik. İşte 2021’in en iyi yerli albümleri!

İyi dinlemeler, 2022 de yine iyi müzikler getirsin bizlere.

Melike Şahin – Merhem

Melike Şahin, teklilerle ısındırmıştı bizleri, albümü “Merhem” ile neredeyse alev alev yaktı. Uzun yıllar hatırlanacak, dinlenecek, harika bir albümü bizlere sundu.

Madrigal – Neogazino EP

Son yıllarda genç gruplar arasında en öne çıkan isimlerden biri Madrigal oldu. Özellikle “Kelebekler” ve “Seni Dert Etmeler” gibi son dönemin en büyük iki hit şarkısına imzalarını atan grupların, konserleri de doluyor, taşıyor. Bu sene çıkardıkları EP, kısa bir albüm tadıyla dinleyicisini yakaladı.

Bulutsuzluk Özlemi – Bedreddin

Bulutsuzluk Özlemi, eşine Türkiye’de az rastlanan bir albümle karşımıza çıktı bu sene. “Bedreddin” 1,5 saate yakın bir rock operası adeta ve Türk rock tarihinin kesinlikle en büyük albümlerinden biri.

Lil Zey – Kara Tiyatro

Hip-hop’ta kadın şarkıcılar her geçen yıl daha da öne çıkıyor. Bunlar arasında en kaliteli işler çıkaran isimlerden biri Lil Zey de, bu sene beklenen albümüyle hip-hop dünyasında çıtayı yükseltti.

Jakuzi – Açık Bir Yara EP

Sadece iki şarkılık bir EP, 10 dakikadan bile az, ama iki şarkıda adeta koca bir albüm dinlemiş hissi, tatmini ve doygunluğu.

Ceren Türkmenoğlu – Mai

Hani bazı albümler dinleyicisini mest eder ya, işte genç kemancı Ceren Türkmenoğlu’nun Mai albümü öyle bir albüm idi.

Baki Duyarlar – Jazz Ark

2020’nin son günlerinde gelmişti bu müthiş albüm. Yerli caz sahnesinde kalite hiç eksilmiyor, her sene çok önemli albümler arz-ı endam ediyor.

Şenay Lambaoğlu – Hayat Defteri

Hayat Defteri, Lambaoğlu’nun beşinci albümü. Her albümde Lambaoğlu’nun kendine has vokal ve tarzı daha da yerine oturuyor.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

SON YAZILAR

Türkiye’nin rock efsanesi Erkin Koray aramızdan ayrıldı

Türkiye'de rock müziğinin öncülerinden ve efsane ismi Erkin Koray, 82 yaşında hayatını kaybetti. 10 Temmuz 1941 doğumlu olan Erkin Koray, Türkiye müziğine getirdiği yenilikler ve...

Zeytin ağaçları Sounds of Paşaköy’ün eşsiz melodileriyle dans ederken çocukların eğitimi için bağış toplanacak

Zeytin ağaçlarının gölgesinden yükselen eşsiz melodileriyle 2021 yılından bu yana klasik müzik sevenlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Sounds of Paşaköy bu sene 12 Ağustos’ta gerçekleşecek....

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz

Şubadap Çocuk, Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz adlı yeni albümünü yayınladığını duyurdu. Çekirdeksiz Domates, Fasa Fiso, Özgürlük gibi şarkılarıyla sadece çocukların değil yetişkinlerin de kulaklarında...

Türkiye’den İran’daki halk isyanına şarkılı destek: ¨Beraye Azadi¨

Mahsa Amini’nin dövülerek öldürülmesiyle başlayan isyan, İran’ın çok sayıda kentine yayılmıştı. İranlı müzisyen Shervin Hajipoor’un yazdığı Baraye Azadi şarkısı isyanın marşı haline geldi ve dünyanın...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol