Ana SayfaDuyurular & Etkinlikler24. Uluslararası Adana Film Festivali başlıyor!

24. Uluslararası Adana Film Festivali başlıyor!

-

Bu yıl 24’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Adana Film Festivali’ne geri sayım başladı. 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan festival, sevilen oyuncular, usta yönetmenler ve sektörün önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Sinemanın en iyileri, Adana Film Festivali’nde!

Türk Sineması’na uzun yıllardır en büyük katkıyı veren Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması, Adana Kısa Film Maratonu… Her bir yarışma kategorisinin farklı dallarıyla birlikte, eserler toplam 30 dalda Altın Koza Ödülü’nü kazanmak için jürinin ve halkın beğenisine sunulacak.
24. Uluslararası Adana Film Festivali’nin afişi hazır. Öncelikle sosyal medya mecralarında kamuoyuyla paylaşılan afişte, estetiği, üretkenliği ve bereketi simgeleyen kadın figürü tema olarak alındı. Kadının üzerinde ışık saçan pamuk kozası, çevresinde ise sinema sanatını simgeleyen film şeridi var.


“Hümeyra’ya Onur ödülü verilecek!”

Adana Film Festivali’nde 5 ana kategoride Altın Koza Ödülleri dağıtılacak. Festivalde yeni yarışma kategorileri yer alacak, var olanların kapsamı genişletilecek. Türk Sinemasına destek geleneği kapsamında Ulusal Uzun Metraj Yarışması, bu yıl da ülke sinemasının ayakta kalması ve uluslararası alanda rekabet gücünün artması için önemi korunarak hayata geçirilecek. Festivalin bu yılki Onur Ödülleri ise yine sinemanın usta isimlerine verilecek. O usta isimler ise şöyle: Temel Gürsu, Hümeyra, Sami Şekeroğlu, Şemsi İnkaya ve Arif Keskiner.

Akdeniz ülkelerinden 4 filmin Türkiye prömiyeri, Adana’da!

Ayrıca festivalde, Akdeniz ülkelerinden 4 filmin Türkiye prömiyeri yapılacak. Bu Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin filmleri, “Akdeniz Ötesi Bölümünde” buluşacak. Bu bölümde Filistin, İtalya, Fas ve Tunus’tan dört filmin, Türkiye prömiyeri yapılacak.

Filistinli yönetmen Raed Andoni’nin yönettiği, 2017 Berlin Film Festivali’nde “En İyi Belgesel Ödülünü” kazanan “Ghost Hunting”, Moskobiya’nın Ramallah’taki kıyımını yeniden kurguluyor. 2017 Cannes Film Festivali’nden Label Europa Cinemas ödülü ile dönen yönetmen Jonas Carpignano’nun “A Ciambra” filminde, genç bir çingenenin gözünden İtalyan mahalle yaşamı anlatılıyor. 2017 Berlin Film Festivali’nde çok beğenilen yönetmen Hicram Lasri’nin eleştirel filmi “Headbang Lullaby” filmi, Fas sinemasını temsilen Adana’da gösteriliyor. 2017 Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilip tartışma yaratan, Khaled Walid Barsaoui ve Kaouther Ben Hania’nın yönettiği “Beauty and the Dogs” filmi, Akdeniz Ötesi bölümündeki son film olarak Adana izleyicisiyle buluşacak.

Kraliçe Victoria ve Hintli tezgahtar Abdül’ün filmi Adana’da

Yine dünya festivallerinden bir film sıcağı sıcağına, Adana’da izleyiciyle buluşuyor.

Victoria ve Abdül, 2017 Venedik Film Festivali ve 2017 Toronto Film Festivali’nden sonra Adana Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini yapacak.
Sinema tarihinde sayısız kez yer bulan Kraliçe Victoria’nın hayatı bu kez yönetmen Stephen Frears kalitesi ile beyaz perdeye yansıyor. Kraliçe Victoria’nın kendinden genç Hintli tezgahtar Abdül’le yaşadığı tuhaf arkadaşlığın konu edildiği filmde Kraliçe Victoria rolünde Oscarlı oyuncu Judi Dench, tezgahtar Abdül rolünde ise Hintli oyuncu Ali Fazal var.

SON YAZILAR

Fidan Gözaçan ile yeni kitabı “Her Kaçık Yalan Söyler” üzerine söyleşi ve imza gününe davetlisiniz!

Yazar, gazeteci ve çevirmen Fidan Gözaçan yeni kitabı Her Kaçık Yalan Söyler için Ankaralı okurlarıyla buluşacak. 22 Ekim Pazar günü Ankara'da saat 14.00'te Kızılırmak Caddesi...

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

KAOS GL ve 17 Mayıs’tan anayasa açıklaması: Haklarımızı savunacağız

Depremle rafa kaldırılan Anayasa değişikliği, 2 Ekim 2023’te Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın yaptığı TBMM konuşmasıyla resmi olarak gene gündemimize girdi. Yapılmak istenenin hak ve özgürlükleri...

Halkevleri 17. Yaz Çocuk Buluşmaları Çocuk Şenliği ile sona eriyor

Halkevleri'nin 17. Yaz Çocuk Buluşmaları, 30 Temmuz Pazar, 14.00- 17.00 arasında düzenlenecek çocuk şenliği ile sona erecek. Halkevleri'nin 17 yıldır kesintisiz şekilde sürdürdüğü çocuk çalışmaları ve...
Deniz Ali Tatar
Deniz Ali Tatarhttps://www.youtube.com/channel/UClHTrBzgdhbCKCM5L0zI4jQ
Lise yıllarında başlayan sinema tutkum, üniversitede Radyo, Televizyon ve Sinema okumamla devam etti. Okul döneminde de kısa film, belgesel ve klip çalışmaları gerçekleştirdim. Yapımcılığını ve sunduğum "6. SEANS" adlı sinema programım, 3 sezon boyunca Tv6 kanalında yayınlandıktan sonra, 2 yıl YouTube kanalımda devam etti. Programda yönetmen ve oyuncularla röportajlar yaparken film festivallerini, galaları ve çeşitli kültür sanat etkinliklerini takip ettim. YouTube kanalımda Bir DALİ Muhabbet ve On Matinesi adlı programlarımla çalışmalarım devam etmekte. Gaia Dergi'de; Ankara'daki kültür-sanat etkinliklerini takip ediyorum. Aynı zamanda vizyona giren filmleri ve film festivallerini haberleştirip takip ediyorum / iletişim: [email protected]

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol