27. Ankara Uluslararası Film Festivali 28 Nisan’da MEB Şura Salonu’nda düzenlenecek açılış töreniyle başlayacak. Bu yıl yine birbirinden seçkin filmleri izleyiciyle buluşturacak festivalde 67 uzun, 117 kısa film, 34 belgesel, küçüklere özel film gösterimleri ve çeşitli etkinlikler için geri sayım başladı.

45 ülkeden 197 yönetmene ait 213 filmin yer aldığı festival sürprizlerle dolu. Sinema atölyelerinden konserlere, sinemacılarla tanışma imkânından söyleşilere kadar dolu dolu bir programa sahip festivalin açılışını Ceyda Düvenci sunacak. Yılmaz Erdoğan, Türkan Şoray gibi alanında özel isimlerin katılacağı açılış gecesinde 2016 yılı Onur Ödülleri sahiplerini bulacak. 

Onur Ödülleri bu yıl; yönetmen Tomris Giritlioğlu, Beşiktaş Kültür Merkezi’nin kurucuları Yılmaz Erdoğan ve Necati Akpınar ile ressam ve eğitmen Prof. Turan Erol’a takdim edilecek. Sinema, medya, siyaset ve akademik camiadan isimleri buluşturacak gecede, Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ın sahne performansıyla renklenirken Fernando Franco ve Begoña Arostegui’nin ilk kısa canlandırma filmi olan El Lugar Adecuado da gösterilecek.

Askıda bilet var!

Türk Eğitim Derneği’nin (TED) tescilli sosyal sorumluluk projesi “Askıda Bilet Var”, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da daha çok izleyicinin festivalle buluşmasını sağlayacak. TED’in katkılarıyla askıya çıkarılan biletler, fırsat eşitliği yaratarak festivalin farklı gelir gruplarına ulaşımını arttırmayı hedefliyor.

28 Nisan – 8 Mayıs tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek olan gösterimlerin ilk üç seansında Türk Eğitim Derneği’nin askıya çıkaracağı biletler, farklı gelir gruplarından sinemaseverlerin TED’in misafiri olarak filmleri izlemesini sağlayacak. Ayrıca izleyiciler de “askıya” biletler bırakabilecek.

Festivaldeki filmlerin gösterimleri Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Goethe Institut- Ankara’da gerçekleşecek. Goethe Institut- Ankara’daki gösterimler ise ücretsiz olacak. Kızılay Büyülü Fener Sineması’ndaki gösterim bilet fiyatları ilk seanslar için 8 TL, diğer seanslarda tam için 14 TL ve öğrenci/öğretmen/65 yaş üstü için 12 TL olarak belirlendi. Benedict Cumberbatch’in “Hamlet”i tam 40, indirimli 30 TL, Coen Kardeşler’in “Yüce Sezar!” filmi ise herkes için 17 TL olarak sabit.

Biletler Kızılay Büyülü Fener Sineması gişeleri ve www.biletinial.com’dan alınabilir. Ayrıca festival ana sponsoru Halkbank’a ait kredi kartı olan Paraf kart sahiplerine özel indirim ile biletler yüzde 50 indirimli.