Ana SayfaKültür & SanatSinema28. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu!

28. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu!

-

Bu yıl 28.’si düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalin kapanış ve ödül töreni, 30 Nisan Pazar günü akşamı Özge Uzun ve Ünsal Ünlü sunuculuğunda Şinasi Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Ulusal Uzun Film Yarışmasında En İyi Film ödülü, Ali Kemal Çınar’ın yönettiği “Genco“nun oldu. Mahmut Tali Öngören adına verilen özel ödül, Mehmet Can Mertoğlu’nun yönettiği “Albüm“e; Seçiciler Kurulu Özel Ödülü, Ceylan Özgün Özçelik’in yönettiği “Kaygı“ya ve SİYAD Jürisi En İyi Film ödülü, Reha Erdem’in “Koca Dünya“sına gitti.

Ulusal Belgesel Film Yarışmasında ise birinci, Mustafa Ünlü’nün “Ah” belgeseli ve Ulusal Kısa Film Yarışmasının birincisi ise Ayris Alptekin’in “Kot Farkı” filmi oldu.

Ulusal Uzun kategorisinde yarışan 11 film; Onur Ünlü, Nihal Yalçın, Emrah Serbes, Hasan Akbulut, Olena Yershova Yıldız’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. Genco filminin yönetmeni Ali Kemal Çınar ödülünü jüri başkanı Onur Ünlü ve Jüri üyesi Olena Yershova Yıldız’ın elinden aldı. Film aynı zamanda 50 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu. 10 bin TL para ödülü bulunan Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü ise Albüm’ün yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu’na Tayfun Pirselimoğlu takdim etti.

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü’nü Martı filmi ile Erkan Tunç’a, festivalin Onursal Başkanı Oğuz Onaran sundu. Rüzgarda Salınan Nilüfer filminin iki başrol oyuncusu Songül Öden en iyi kadın, Tolga Tekin ise en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Jüri, Ceylan Özgün Özçelik’in Kaygı filmini de jüri özel ödülüne layık buldu.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol kapanış konuşmasında başta festival ekibi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Ödül töreninde Ceren Aksan keman performansı ile sahne aldı.

ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

En İyi Film: GENCO- Yönetmen: Ali Kemal Çınar, Yapımcı: Çekdar Erkıran
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: ALBÜM – Mehmet Can Mertoğlu
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: MARTI- Erkan Tunç
En İyi Yönetmen: REHA ERDEM – Koca Dünya
Jüri Özel Ödülü: KAYGI – Ceylan Özgün Özçelik
En İyi Kadın Oyuncu: SONGÜL ÖDEN – Rüzgarda Salınan Nilüfer
En İyi Erkek Oyuncu: TOLGA TEKİN – Rüzgarda Salınan Nilüfer
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: İREM SAK – Martı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: MUSAB EKİCİ- Babamın Kanatları
En İyi Görüntü Yönetmeni: TÜRKSOY GÖLEBEYİ – Taş
En İyi Sanat Yönetmeni: Kaygı – KEREM ARDAHAN, SILA KARACA
En İyi Kurgu: Babamın Kanatları – UMUT SAKALLIOĞLU, KIVANÇ SEZER
En İyi Özgün Müzik: BAJAR – Babamın Kanatları
En İyi Ses Tasarımı: Koca Dünya – REHA ERDEM, HERVE GUYADER

ULUSAL BELGESEL FİLM

Ali Öz, Hakan Karsak, Nebil Özgentürk, Tuluhan Tekelioğlu ve Zeynep Santıroğlu Sutherland’den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Seçiciler Kurulu’nun 17 yapımı değerlendirmesi sonucu bu kategorinin kazananları şöyle oldu:

Birincilik Ödülü: AH, Mustafa Ünlü
İkincilik Ödülü: LÜFER, Mert Gökalp
Üçüncülük Ödülü: VANK’IN ÇOCUKLARI, Nezahat Gündoğan
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: ÜÇYÜZBİR, Alican Mansuroğlu

ULUSAL KISA FİLM

Ahmet Rıfat Şungar, Esme Madra, Nesra Gürbüz, Pelin Esmer ve Raffi Movsisyan’dan oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Seçiciler Kurulu’nun 34 film arasından yaptığı seçim sonucu şöyle oldu:

Birincilik Ödülü: KOT FARKI, Ayris Alptekin
İkincilik Ödülü: GÜNEY KUTBU, Emin Akpınar
Üçüncülük Ödülü: TAVŞAN KANI, Yağmur Altan
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: PATATES OLMASIN, Melisa Üneri

Genç sinemacıların teşvik edilmesi bakımından festivalin ayrı bir önem verdiği Ulusal Kısa ve Belgesel yarışmalarının kazananlarına bu yıl para ödülü de verildi. En İyi Kısa Film seçilen “Kot Farkı” 10 bin TL, “Güney Kutbu” 5 bin TL, “Tavşan Kanı” 2.500 TL ödül kazanırken, En İyi Belgesel seçilen “Ah” filmi 20 bin TL, “Lüfer” 10 bin TL, “Vank’ın Çocukları” 5 bin TL ödüle layık görüldü.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Deniz Ali Tatar
Deniz Ali Tatarhttps://www.youtube.com/channel/UClHTrBzgdhbCKCM5L0zI4jQ
Lise yıllarında başlayan sinema tutkum, üniversitede Radyo, Televizyon ve Sinema okumamla devam etti. Okul döneminde de kısa film, belgesel ve klip çalışmaları gerçekleştirdim. Yapımcılığını ve sunduğum "6. SEANS" adlı sinema programım, 3 sezon boyunca Tv6 kanalında yayınlandıktan sonra, 2 yıl YouTube kanalımda devam etti. Programda yönetmen ve oyuncularla röportajlar yaparken film festivallerini, galaları ve çeşitli kültür sanat etkinliklerini takip ettim. YouTube kanalımda Bir DALİ Muhabbet ve On Matinesi adlı programlarımla çalışmalarım devam etmekte. Gaia Dergi'de; Ankara'daki kültür-sanat etkinliklerini takip ediyorum. Aynı zamanda vizyona giren filmleri ve film festivallerini haberleştirip takip ediyorum / iletişim: [email protected]

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol