Ana SayfaKültür & SanatSinema53. Uluslararası Antalya Film Festivali bu yıl dopdolu

53. Uluslararası Antalya Film Festivali bu yıl dopdolu

-

53. Uluslararası Antalya Film Festivali sinemanın her dalında dopdolu bir Ulusal program hazırladı. Program, “Rengahenk” seçkisi ile Türkiye sinemasının bütün renklerini yansıtıyor.

1963 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve Türkiye’deki en önemli uluslararası film festivali olan Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 16-23 Ekim tarihleri arasında 53’üncüsü gerçekleştirilecek. Festivalde bu yıl yarışma programlarıyla birlikte Türkiye sinemasının en yeni filmleri yarışma dışı seçkide bir araya geliyor.

Bu seçkiler artık her yıl Rengahenk başlığı altında izleyiciyle buluşacak. Rengahenk; sinemamızın bütün renklerinden ve seslerinden oluşan armoniyi yansıtmayı amaçlarken yarışmalı bölümler kadar fazla sayıda izleyiciyi salonlara çekmesi hedefleniyor. Seçkiden bir film de halk oylamasıyla Rengahenk İzleyici Ödülü’nün sahibi olacak. Rengahenk seçkide yer alan 10 film arasında usta yönetmen Reha Erdem’in, 73. Venedik Film Festivali-Ufuklar bölümünde Jüri Özel Ödülü ve 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü alan son başyapıtı “Koca Dünya” özel bir gösterimle seyirci karşısında olacak.

İşte Rengahenk seçkideki filmler

Bana git de

İstanbul’un kalburüstü gitaristlerinden Ali, piyasa ilişkilerinden bunalıp çocukluğunun geçtiği Doğu Anadolu yollarına düşer. Otomobiliyle çıktığı yolculukta sesi de kendisi kadar güzel Leyal ile karşılaşır, fakat Leyal ortadan kaybolunca ailesini bulmaya çalışır. “Harem Suare”de Ferzan Özpetek ile çalışan romancı Handan Öztürk, “Benim ve Roz’un Sonbaharı” adlı filmiyle tanındı. Handan Öztürk’ün yönetmen koltuğuna oturduğu “Bana Git de”nin başrollerini Altın Portakal ödüllü “Pazar: Bir Ticaret Masalı”nın başrolünde parlayan Tayanç Ayaydın ile ünlü şarkıcı Atiye paylaşıyor.

antalya-film-fest-bana-git-deBeginner

Güven Kıraç’ın emekli olmuş ama geçimini sağlamak için çalışmaya devam eden, tekdüze bir hayat süren taksi şoförünü canlandırdığı “Beginner” yalnızlık ve dostluk üzerine bir film. Yıllar önce eşini kaybeden Faruk’un taksi durağındaki arkadaşları ve şen şakrak komşusu dışındaki tek yakını, İngiltere’deki torunudur. Onun velayetini alabilmek için umutsuzca İngilizce öğrenmeye çabalar. Adını bu çabadan alan filmin yönetmeni Burçak Üzen ve filmin kadrosunda ise deneyimli oyuncular Birsen Dürülü, Ali Uyandıran ve Bülent Çolak yer alıyor.

antalya-film-fest-beginnerDefne’nin bir mevsimi

“Defne’nin Bir Mevsimi” Antakya’nın coğrafi konumunu, Türkiye-Suriye sınırında bulunması dolayısıyla çalkantılı tarihini ve kozmopolit kültürünü; 12 Eylül darbesi öncesinde geçen ve dönemin siyasi yapısını anlatan olayların fonunda beyazperdeye taşıyor. Bir grup gencin idealleri, hayalleri, aralarındaki gönül ilişkileri ve aile bağlarından oluşan öyküye adını veren Defne; hem Hande Subaşı’nın canlandırdığı genç kadın hem de kentin simgesi olan defne ağacı. Mehmet Öztürk’ün yönettiği filmde Subaşı ile birlikte Gökhan Alkan, Mert Öcal, Macit Sonkan ve Murat Karasu gibi oyuncular rol alıyor.

antalya-film-fest-defnenin-bir-mevsimiEnkaz

Depremde betonların altında kalan Nisa enkazdan kendi çabasıyla kurtulmaya çabalar. Tek başına doğaya adapte olmaya çalışan Barış ise her gün kameraya bakarak yaptıklarını video günlüklerine anlatır. Enkaz altında kalan da, enkaz altından çıkan da telafisi giderilemeyecek hasarlara uğramıştır. Yazıp yönettiği ilk uzun metrajı “Uvertür”le, 50. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yarışan Alpgiray M. Uğurlu’nun yeni filminde, Akasya Asıltürkmen ve Berke Üzrek rol alıyor.

antalya-film-fest-enkazKoca dünya

Her filminde “insan”ı bir kez daha masaya yatıran, “kosmos”taki yerini sorgulayan, Altın Portakal sahibi Reha Erdem, yeni filmi “Koca Dünya” ile 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde. Dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali Ufuklar bölümünden Jüri Özel Ödülü ile dönen Erdem, bu kez yetimhanede büyüyen Ali ve Zuhal’in gerçek dünyanın şiddetinden kaçarak sığındıkları ormandaki hayatlarına ve hayallerine odaklanıyor. “Koca Dünya”, 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Görüntü Yönetmeni / Florent Herry, Film-Yön En İyi Yönetmen ve Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu / Ecem Uzun ödüllerini kazandı.

antalya-film-fest-koca-dunyaKıyıdakiler

İnsan Hakları Kurullarının Desteklenmesi ve Kadın Hakları Projesi – İNKAP koordinasyonunda, AB desteğiyle gerçekleştirilen bir omnibus film “Kıyıdakiler”. Türkiye sinemasının beş başarılı yönetmeni Erdem Tepegöz, Barış Pirhasan, Alphan Eşeli, Melisa Önel ve Ramin Matin’i bir araya getiriyor. Proje, öykülerini Ceyda Aşar’ın senaryolaştırdığı, insan hakları konulu beş kısa kurmaca film, aracılığıyla mülteciler, savaş, engelliler, şiddet ve kadın hakları temalarını işliyor.

antalya-film-fest-kiyidakilerMezarcı

Almanya’da cenaze levazımatçısı olarak başarı kazanan Ejder, babasının ölümü üzerine memleketi Dalyan’a döner. Kendisine miras kalan zeytinliği lüks bir mezarlık olarak kullanma fırsatını değerlendirmeye karar verir. Köy mezarlığına alternatif ebedi bir istirahat yeri yaratma fikri umulmadık biçimde ilgi görür ama para hırsı Ejder’in hemşerileriyle ve aşık olduğu yoga hocasıyla ilişkilerini zedeleyecektir. Trajikomik bir kapitalizm eleştirisi yapan “Mezarcı” Talip Karamahmutoğlu’nun dördüncü uzun metrajlı filmi. Filmde Emre Altuğ, Nilay Erdönmez, Turan Özdemir, Mustafa Uzunyılmaz, Hikmet Karagöz ve Orhan Aydın’ı göreceğiz.

antalya-film-fest-mezarciMüthiş bir film

Hayallerini gerçekleştirmeye çalışan iki çocukluk arkadaşı; Ali Kemal ve Vahi’nin amacı bir Yeşilçam filmi yapabilmektir. Yeşilçam’ın en hareketli ve gözde olduğu dönemde işe gönül veren kafadarlar, işlerinin kolay olacağını düşünse de sektörü yakından tanıdıkça çok daha karmaşık ve büyük bir sistemin işlemekte olduğunun farkına varır. Yönetmen koltuğunda başarılı reklam yönetmeni Emir Khalilzadeh’in oturduğu filmin kadrosunda Gürgen Öz, Murat Eken, Cemal Hünal, Rıza Akın, Hikmet Karagöz ve Füsun Demirel yer alıyor.

antalya-film-fest-muthis-bir-filmTarla

İşleri ters giden tekstilci Tarık, evine ve iş yerine gelen hacizden, ailesini dağılmaktan kurtarabilmek için ebeveynlerine ait olan tarlayı satmak ister. Otomobiline atlayıp uzun süredir görmediği ailesinin köyüne gider. Anne ve babası; kasabada düzgün bir iş bulamayan kardeşini de yanına alıp meslek edinmesini sağlayarak bu erken miras dağılımının adaletsizliğini gidermesi şartıyla razı olur. İki kardeş çıktıkları yolculukta ilk kez birbirlerini yetişkin birer birey olarak tanıyacaktır. Ödüllü yönetmen Cemil Ağacıkoğlu’nun üçüncü filmi 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü aldı. Ilgaz Kocatürk’e Umut Veren Erkek Oyuncu ödülü kazandırdı. Serkan Ercan, Kenan Bal, Hale Akınlı ve İlyas Özçakır filmin diğer oyuncuları olarak karşımıza çıkıyor.

antalya-film-fest-tarlaYağmurlarda yıkansam

Annesi, babası tarafından öldürülen Gamze’nin hikâyesi, alışılageldiği gibi cinayetle biten bir hayatı değil cinayetle başlayan yeni bir hayatı anlatıyor. Orta yaşlarındaki Hale, sevgilisi Engin’in yaptığı sürpriz evlenme teklifiyle, sıkı sıkıya kapattığı geçmişinin kapılarını aralamaya başlar. Hale’nin sadece Engin’e değil her şeye karşı bir sevme problemi vardır. Hayat onu, ruhsuz ve soğuk bir kadın haline getirmiştir. Ne yağmurlar ne Engin silebilir geçmişi. Hale geçmişini, çocukluğu Gamze ile yüzleşerek atlatacaktır. Gülten Taranç’ın ilk uzun metrajı, Balkan Film Food Festival’den En İyi Film; Barcelona Uluslararası Film Festivali’nden de Altın Aslan ödülüyle döndü. Filmde Yeliz Tozan, Derin İnce, Murat Ergür, Engin Benli ve Müge Ulusoy rol alıyor.

antalya-film-fest-yagmurlarda-yikansamFilm gösterimlerinin etkinlik çizelgesi için buraya, 53’üncü Antalya Film Festivali’nin sosyal medya hesabı için de buraya ve buraya tıklayabilirsiniz.

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Şevval Kaya
Şevval Kayahttp://feministrhyme.blogspot.com
İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisi. beginner blog yazarı. analog sever.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol