Okuma süresi: 2 dakika

Fransız fotoğrafçı Valentin Duciel günümüzdeki hippilerin ve göçebelerin özgürlüklerini fotoğraflıyor.

23 yaşındaki Fransız Valentin Duciel, kendi kendini yetiştirmiş olan bir fotoğrafçı. Kamerası ve filmleriyle şehirden uzak, güzel yerleri ve insanları keşfetmeyi seviyor. Fotoğrafları; özgürlük kavramından, 60’lı ve 70’li yılların kültüründen ilham aldığının göstergesi niteliğindeler.

Her şeyin dijitale dönmüş olduğu günümüz dünyasında Duciel, hâlâ analog kamerayla çekim yapıyor. Bunu tercih etmesinin sebeplerini şöyle sıralıyor: Eski aile fotoğraflarındaki o doğallık hissini, grenleri ve renkleri hâlâ seviyor oluşu, 60’lı ve 70’li dönemlerin görsel dünyasını tekrardan yaratmak istemesi ve iyi bir dijital fotoğraf makinesini karşılayacak bütçesinin olmayışı…

Valentin, bir analog kamera alıp, çevresindeki dünyayı keşfetmeye başlıyor. Şehrin ve kalabalığın kargaşasından kurtulmayı amaçlayan sanatçı, çalışmalarında da doğanın getirdiği sakinliği yansıtıyor. Sürekli değişen doğaya karşı duymakta olduğu ilgi ve içindeki yolculuk tutkusu, Duciel’in yeni seriler ortaya çıkarmasına ön ayak oluyor. Sanatçı, analog kamerasının yardımıyla gezginleri, göçebeleri ve modern çağ hippilerini ve onların doğayla olan ilişkilerini belgeliyor. Onları yolda, gölde, ormanda ve kamplarında fotoğraflıyor. Gerçek yaşamda insanlar dünyayı mahvederlerken, Duciel’in doğaya ve birbirlerine saygı duyan insanları yakalayabiliyor olması muhteşem.

valentin1valentin2valentin3valentin4valentin5valentin6valentin7valentin8valentin9Valentin Duciel’i web sitesi ve Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Kaynak: The Plaid Zebra