Ana SayfaYaşamİnsan Hakları600 haftadır aynı yerdeler ve sessiz çığlıklarını haykırıyorlar: Cumartesi Anneleri

600 haftadır aynı yerdeler ve sessiz çığlıklarını haykırıyorlar: Cumartesi Anneleri

-

Onlar canlarından çok sevdiği evlatlarının akıbetini bilmiyor. Ölüp ölmediğini hatta mezarının yerini bile. Belki her gece rüyalarında görüyorlar onları, belki her sabah onu yeniden karşısında göreceğinin hayaliyle yaşıyor. Cumartesi Anneleri, bu toprakların gördüğü en onurlu eylemlerden biri için 24 Eylül Cumartesi günü 600’üncü kez Galatasaray Meydanı’nda olacaklar.

cumartesi-anneleri-600uncu-hafta-afisCumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her Cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi düzenleniyor. Herhangi bir slogan atmadan, basın açıklamaları okunarak gerçekleştirilen bu sessiz eylem bu Cumartesi günü 600’üncü kez gerçekleşecek.

Cumartesi Anneleri gözaltında kaybolan veya faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arıyorlar, devletten bu olayları bir an önce aydınlatmasını bekliyorlar. 13 Mart 1999’da polisin sert müdahaleleri sonrası oturma eylemlerine bir süre ara veren grup, 31 Ocak 2009’da ise yeniden bir araya gelmeye başlamıştı. Eylemci ailelerin başlıca talepleri arasında kayıpların akıbetlerinin açıklanması ve faillerin bulup yargılanması bulunuyor.

cumartesi-anneleri-600uncu-hafta-2Dayanışma çağrıları yapılıyor

Cumartesi Anneleri’nin 600. haftaki buluşmaları ve eylemleri öncesinde çeşitli dayanışma çağrıları yapılıyor.  Bunlardan biri İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nce yapıldı. İHD yayınladığı dayanışma mesajı ile 24 Eylül 2016 tarihinde herkesi Galatasaray Meydanı’nda olmaya çağırdı.

İHD’nin dayanışma çağrısı şöyle: “Devletin, gözaltında kaybetme politikasıyla yönetildiği günlerde güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları 27 Mayıs 1995 tarihinde ‘Kayıplarımızı istiyoruz’ diyerek barışçıl bir direniş başlattılar. Her Cumartesi saat 12:00’de İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray’da yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükselttiler. Türkiye’nin en uzun erimli protestosuna, sivil itaatsizlik eylemine dönüşen cumartesi buluşmaları 24 Eylül 2016 tarihinde 600. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri 600 haftadır kayıplarını arıyor, 600 haftadır adalet arıyor, 600 haftadır ‘Aslında kaybedilmek istenen, insanlığımızdır’ diyerek insanlık onurunu sahipleniyor olacaklar. “Sizi 24 Eylül 2016 tarihinde bulunduğunuz yerde Galatasaray’da eş zamanlı olarak insanlık onurunu hedef alan zorla kaybetme suçuna karşı ses çıkarmaya; Cumartesi Anneleri’nin hakikat, adalet ve barış talebini desteklemeye çağırıyoruz.”

cumartesi-anneleri-600uncu-hafta-3Cumartesi Anneleri OHAL ve Hurşit Külter için de ses çıkardı

Cumartesi Anneleri sadece kendi kayıplarını değil güncel tüm gelişmelere dair de meydandan seslerini duyurmaya devam ediyorlar. Son olarak yeni kayıpların yaşanmaması için OHAL’in kaldırılmasını talep eden Cumartesi Anneleri, hükümete “Şiddet ve kan üreten çatışmacı politikalardan vazgeçip barış politikalarını, demokrasi ve insan haklarını esas alın” mesajı göndermişti. Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 596’ıncı haftasında bu çağrıyı yapmıştı.

Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’ndaki 597. haftasındaki eylemde ise uzun süredir kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter’in akıbetini sormuştu.

SON YAZILAR

“Gerçeği görüyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!

Feminist ve LGBTİ+ örgütlerin biraraya gelmesiyle kurulan Hepimiz için Anayasa Koordinasyonu "Birbirimizin elini bırakmıyoruz! Hiçbirimizi geride bırakmıyoruz! Anayasa değişikliğine HAYIR diyoruz!" başlıklı açıklamasıyla tüm toplumu...

Hataylılar 6 Ekim’de Meclis’te: #HatayıGör

6 Şubat depremlerinde en büyük yıkımı yaşayan Hatay'da depremin üzerinden geçen 8 aya rağmen hiçbir şey değişmedi. Barınma, beslenme, eğitim, sağlık ve ulaşım gibi en...

Vakıf üniversitelerinde neler oluyor?

Üniversiteler tüm bileşenleriyle, emeğin ve bilginin kendini her an yeniden var ettiği mekânlardır. Üniversiteler eskiden beri hep toplumun aklı ve vicdanı olarak görülmüştür. Bu günlerde...

İşçiden işçiye uzanan bir dayanışma köprüsü: İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı | İşçi Mahallesi

İşçi Yaşamı ve Hakları Vakfı gönüllüleri ile işçi hakları mücadelesini, vakıf gönüllülerinin çalışmalarını, kazanımlarını ve dayanışmayı konuştuk. İşçi mahallesi ismi ile vakfın yayın organı olma...
Mete Gürkan
Mete Gürkan
Tanımların, sıfatların kısıtlayıcılığına inanır ama onun için anahtar bazı kelimeler, kavramlar vardır; insan hakları, hayvan hakları, her türlü tahakküme, ayrımcılığa karşı olmak, yeşil ve sol, özgürlük, eşitlik, veganizm, Beşiktaş gibi. Ve bir de sıkı bir Dylan’esk.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol