Okuma süresi: 2 dakika

Bilim-kurgu ve fantezi edebiyat dünyasına adını altın harflerle kazıtmış bir isim: Ursula Le Guin.

Eserlerinde sık sık değindiği anarşizm ve anaerkillik gibi temalarla sıradışı ve bir o kadar da etkileyici eserlere sahip Le Guin. 21 Ekim 1929’da ABD’nin Kaliforniya eyaletinde doğan yazar bugün 87 yaşına giriyor.

Yazarın belki de en tanınan eserlerinden biri ise Mülksüzler. Le Guin’in “ikircikli ütopya” olarak nitelendirdiği bu eser “Anarres” ve “Urras” adındaki ikili dünya sisteminde geçiyor. Anarres, anarşist bir toplumu sembolize ederken Urras ise kapitalist-devletçi bir dünyayı simgeliyor.

İşte okuyanları tekrardan okumaya itecek, okumayanları da okumaya sürükleyecek Mülksüzler alıntıları:

 • Bütün duvarlar iki anlamlı ve iki yüzlüdür. Neyin içeride neyin dışarıda olduğu, duvarın hangi yanından baktığınıza bağlıdır.
 • ursula-le-guin-1Eğer bir şeyi bütün olarak görebilirsen, hep güzelmiş gibi görünür. Gezegenler, yaşamlar… Ama yakından bakıldığında bir dünya yalnızca toz ve Kaya’dan oluşur. Günden güne yaşam dahada zorlaşır.Yorulursun,ritmi kaçırırsın. Uzaklığı ararsın-ara vermeyi. Dünyanın ne kadar güzel olduğunu görmenin yolu ölümün bakış açısından geçiyor.
 • Sevgi, acının içinden geçme yollarından yalnızca biri, bazen yanılıp ıskalayabilir. Acı hiçbir zaman ıskalamaz.
 • ursula-le-guin-2Bir hırsız yaratmak için, bir sahip yaratın; suç yaratmak istiyorsanız, yasalar koyun.

 • Gerçek kardeşlik paylaşılan acıda başlıyor.
 • Düşüncenin doğasında iletilmek vardır: Yazılmak, konuşulmak, gerçekleştirilmek. Düşünce çimen gibidir. Işığı arar, kalabalıkları sever, melezlenmek için can atar, üzerine basıldıkça daha iyi büyür.

  LOS ANGELES - DEC 15: Ursula Le Guin at home in Portland, Origon, California December 15 2005. (Photo by Dan Tuffs/Getty Images)

 • Vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim’i satın alamazsınız. Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiçbir yerde değildir.
 • Balığı bilmek için yüzmeye, yıldızı bilmek için parlamaya gerek yok.
 • ursula-5Ölmek, kendini yitirmek ve diğerlerine katılmaktır. O ise kendini kurtarmış, diğerlerini yitirmişti.

  UrsulaleGuin3

 • Bize birbirimizden başka kimsenin yardım etmeyeceğini, eğer elimizi uzatmazsak hiçbir elin bizi kurtaramayacağını biliyoruz. Uzattığınız el de boş, tıpkı benimki gibi, hiçbir şeyiniz yok.hiçbir şeye sahip değilsiniz, hiçbir şey sizin malınız değil.,özgürsünüz. Sahip olduğunuz tek şey ne olduğunuz ve ne verdiğinizdir.