Okuma süresi: 2 dakika

İngiltere’de dizi çekilir de kötü olur mu? Penny Dreadfull, A Discovery of The Witches ve Taboo gibi kültün ciğerine oturmuş dizilere baktığımızda olmazmış gibi duruyor. Gençlere yönelik özdeşleşilmiş süper kahraman dizileri bile fena değil. Buna Misfits‘i örnek verebiliriz. Peki ya Black Mirror‘a ne demeli? Bir şey demeden bu diziye geçelim çünkü sezonu daha yeni bitti.

OxFord. Kadim kütüphane, çalışmaları sırasında simya ilminin dibine vurmuş Ashmole’un kitaplarına denk gelen masum Diana Bishop ile başlar konu. Kadın doğallaştırdığı büyü yeteneği ile büyünün içinde olup büyüyü kullanmayanlardan. Varlık için de yokluk deyimi de buradan geliyor. Diana araştırmalarında derinleşmek için kütüphaneye gidiyor ve kütüphaneciye şu kitabı getirir misin bayım diyor, zenci kütüphaneci de gidip kimsenin yıllardır bulamadığı kitabı getirip veriyor. Kız kitabı açıp incelerken kitap ile kız arasındaki büyü aktif oluyor ve bum! işler başlıyor.

Kitabın bulunduğu Cadılar, Vampiler ve Demonlar arasında hemen yayılıyor ve Diana‘yı izlemeye başlıyorlar. Bu kız ne yaptı da bu kitabı buldu/çağırabildi diye. Tam da burada Vampir arkadaşımız devreye girip iki bin yıllık yaşamı içinde aradığı ölümlüye aşık oluyor. Vampirler ve Cadılar ve diğer türler arasındaki etkileşim topluluk tarafından yasak olduğu için işler daha kıvamlı hale geliyor.

Filmdeki demon ailesi.

Vampirin de işin içine dahil olup Diana ile aşk yaşaması ve hayatlarını birleştirmeleri üzerine diğer yaratıklar bundan baya şikayetçi olup komplo işlerine girişiyorlar. Tek bir amaç var kitabı ele geçirmek. Kitap türlerin başlangıcına ait bilgileri içeriyor. Cadılar diyor ki bu kitap önemli çünkü içinde Vampirleri nasıl yarattığımızın bilgisi var. Vampirler diyor ki bu kitap önemli çünkü yaratılışımızın ve neden yeni vampir yapamıyoruz bunun bilgisi var. Demonlar diyor ki bu kitap önemli çünkü ne yapacağımızı bilmemiz lazım. UF! herkes kitabı arıyor, Diana kitabı nasıl çağırdığından haberi yok, kontrol edemediği büyüsü var. Şimdi artık bunu kontrol etmek istiyor ve başına şahane işler geliyor.

Atmosfer, oyunculuk, geçişler çok güzel. Birkaç bölüm izlediğinizde zaten farkına varacaksınız. Supernatural, fantastik, bilim-kurgu gibi konularda ilgiyseniz kaçırmayın. ate Brooke’un yaratıcısı olduğu dizi, Deborah Harkness’ın aynı isimli romanından uyarlanıyor. Teresa Palmer ve Matthew Goode’un başrolü üstlendiği dizinin kadrosunda Owen Teale, Malin Buska, Trevor Eve, Aiysha Hart, Edward Bluemel gibi isimler yer alıyor.

| A Discovery of The Witches imdb linki için lütfen tıklayınız. |