Okuma süresi: < 1 dakika

Dandenong Dağı’ndaki William Ricketts Tapınağı büyüleyici heykelleriyle çok hoş bir yer. Bu heykel parkı dağ üzerindeki en etkileyici yerlerden biri.

Bu park, doğal yaşama büyük saygı duyan heykeltıraş ve çömlekçi William Ricketts tarafından yapıldı. Ricketts, Aborjin halkından ve onların ruhsal yönlerinden esinlendi. Çalışmalarına 1934 yılında başladı ve ölene kadar bu çalışmalarını sürdürdü. 1949 ve 1960 yılları arasında Arrente ve Pitjantjatjara Aborjinleriyle yaşadı ve onların gelenek ve kültürleri hakkında bilgi edindi.

Bugün parkta bu kabilelere ait 92 belli başlı heykel görülebiliyor. Ormandaki ağaç ve kayaların içinde belli belirsiz duruyorlar. Girişte büyük kayalardan ortaya çıkan iki muhteşem Aborjin ulularının heykelleri yer alıyor. Ricketts’in diğer heykelleri arkadaşı Leo Corbet tarafından işletilen Alice Springs’deki Pitchi Ritchi kuş tapınağında görülebilir. Ricketts çalışmalarına başladığında parkın ismi Potter’s tapınağıydı fakat o öldükten sonra William Ricketts Tapınağı olarak anılmaya başlandı. Park çok gözde oldu ve 1960’larda Avusturya hükümeti tarafından satın alınarak halka açıldı.

Burası insan ruhunun doğayla iç içe  olduğu bir yer. Ricketts’in isteği Doğa Ana’yı korumak ve insani değerlere saygı göstermekti. Günümüzde insanların ruhsal anlamda hisleri büyük oranda azaldı ve günlük hayatlarında sürekli baskıyla yaşıyorlar. William’ın amacı; dünyanın onlara verdikleri ile bağlantı kurabilen Aborjin halkının nasıl yaşadıklarını göstermekti. Heykelleri Dandenong Dağı’ndaki ormana yerleştirmesinin nedeni buydu.

Aynı zamanda 1970’de Puducherry’deki ruhani merkez olan Sri Aurobindo Ashram’da iki yıl geçirdiği Hindistan’a gitti, orada geleneklerini ve kültürlerini öğrendi. Kendisini tanıyan insanlar onu nazik ve sessiz bir kişi olarak tarif ettiler. O, Avustralya’nın bu kabilelerin felsefesini benimsemesi gerektiğine inanıyordu.

Ricketts’in bazı çalışmaları, Avrupalı yerleşimcilerin doğal çevreye zararı hakkındaki duygularını gösteriyor. Günümüzde turistler sık sık bu güzel tapınağı ziyaret eder ve onun huzurlu yerinde gezinirler. Ricketts’in evi ve atölyesi parkın içinde yer alıyor, ziyaretçiler evini gezerken çalışmaları hakkında bir belgesel de izleyebilirler.

Kaynak: The Vintage News