Okuma süresi: < 1 dakika

Biz iki sosyal girişimciyiz. Köpeklerin daha kolay sahiplenmeleri ve sokaklara terk edilmemeleri için bir sosyal sorumluluk projesi başlattık, adını da Adopt and Adapt koyduk.

Biz de sahiplendirme yapıyoruz ve bizim gibi sahiplendirme yapanlar da biliyordur ki, sahiplendirdiğimiz köpekler sık sık, havladı, çiş yaptı, ayakkabımı yedi gibi bahanelerle geri getiriliyor. Bu noktada projemizle bunun önüne geçmeyi planlıyoruz. Belirtmekte fayda var, eğitim diye bahsettiğimiz olgu, köpeği ne doğasından koparmak ne de şiddet uygulayarak bir takım beceriler kazandırmak. Bizim eğitimden kastettiğimiz şey, köpeği ev-aile-şehir üçgeniyle 1 adım daha uyumlu hale getirmek ve köpek ile aile arasında bir denge oluşturmak. Aile mutlu olmazsa, köpek de mutlu olamaz ve çoğu kez köpeğin sokağa terk edilmesiyle sonuçlanıyor.

Projemizle sokaktan, ormandan veya barınaklarda köpek sahiplenmiş ailelere veya kişilere destek olacağız. Bu tür kişilere 2 ders, yüz yüze, ücretsiz eğitim ve adaptasyon desteği veriyoruz. Sonrasında istedikleri zaman tekrar bizimle iletişime geçip danışabilecekler, bunun yanı sıra biz de zaman zaman arayıp her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edeceğiz. İstedikleri kadar grup eğitimlerine, sosyalizasyon ve oyun grubu etkinliklerimize de ücretsiz olarak katılabilecekler.

2 derslik eğitim/adaptasyon desteği, tuvalet alışkanlığının kazandırılması, beslenme, egzersiz, davranış bozukluklarının giderilmesi, temel itaat, yürüyüş, agresyon- sosyalizasyon, bakım ve diğer merak ettikleriniz ile ilgili olacaktır. Eğer travmalı veya ajite bir köpek değilse, bunların hepsi doğru yönlendirmelerle halledilebilecek detaylar, sadece stratejisini bilmek gerekiyor.

Daha sıkıntılı bir süreçten geçmiş bir köpekte ise sadece biraz daha sabır ve çabayla çözülür. Bizim tek isteğimiz, kişilerin veya ailelerin köpeklerini “Eve çiş yaptı.” gibi bahanelerle sokaklara, ormanlara terk etmemeleri.

Tek şartımız köpeğin ücretsiz ormandan, barınaktan veya sokaktan sahiplenilmiş olması.

Eğitim ve adaptasyon desteği Köpek Eğitmeni veya Köpekle Yaşam Uzmanları tarafından verilecektir.

Instagram
Email: [email protected]

Ela Bilhan- Proje Geliştirici & Köpekle Yaşam Uzmanı
Arda Rıdvan Arslan- Proje Geliştirici & Köpek Eğitmeni
İLETİŞİM BİLGİLERİ: 05319400513- 05319462462