Okuma süresi: 2 dakika

İstanbul Bakırköy’de 3 Eylül 2015 tarihinde yeni tanıştığı ve arkadaşlık kurmaya çalıştığı Cemre E.’yi sevgisine karşılık bulamayınca tehditle alıkoyarak cinsel saldırıda bulunan İstanbul Barosu avukatlarından İ. B. (30) Bakırköy 30. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından toplam 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Olay 2 Eylül’ü 3 Eylül’e bağlayan akşam meydana geldi. Sosyal medya platformu Facebook üzerinden Cemre E.’ye (26) arkadaşlık talebi gönderen İ. B. günlerce genç kadına beğenisini ve tanışma isteğini ileten mesajlar gönderdi. Kendisinin avukat olduğunu, kamu görevi icra ettiğini, İstanbul Barosu’nda aktif görev aldığını, kadın hakları konusunda duyarlı olduğunu belirten beyanlarda bulunarak güven kazandı. Cemre E. kendisiyle tanışmak ve sonrasında güzel bir arkadaşlık kurmak istediğini belirten İ. B.’nin tanışma teklifini kabul etti ve olayın yaşandığı 2 Eylül günü akşam yemeği yemek üzere sözleşti.

Saat 21.00 sularında Cemre E. ile buluşan İ. B., yemek yiyecekleri alışveriş merkezinin 22.00’de kapandığını söyleyerek daha fazla zaman geçirmek için misafirlerini sık sık ağırladığı ofisinde yemek yemeyi teklif etti. Teklifi kabul eden ve İ. B.’nin ofisine giden Cemre E. bir süre sonra ofisten ayrılarak evine dönmek istedi. Kişi, kendisiyle biraz daha kalması için ısrar ettiği Cemre E.yi ikna edemeyeceğini anladığında genç kadını tehdit ederek saldırdı.

“İstediklerimi yapmazsan seni sabaha kadar döverim”

İ. B. telefonuna el koyarak polisi ve yakınlarını aramasını engellediği genç kadını, “İstediklerimi yapmazsan seni sabaha kadar döverim, vücudunda tek iz bulamazlar” “Ben devletin avukatıyım kimi kime şikâyet edeceksin, hayatını bitiririm senin.” gibi korkunç ifadelerle tehdit ederek etkisiz hale getirdi.

Genç kadının kendini koruma ve uzlaşarak ofisten ayrılma isteklerine karşılık vermeyen İ. B. tehdit ve cebirle alıkoyduğu genç kadını kendisiyle cinsel ilişkiye girmeye zorladı. Cinsel ilişki isteğini kabul etmeyen ve kaçmaya çalışan Cemre E.’yi darp etmeyi sürdüren İ. B., genç kadını ölümle tehdit etti.

Saatlerce süren darp ve boğuşma sonrasında Cemre E.’nin gitmesine izin vermeyen ve 3 Eylül sabahına kadar kapısını kilitlediği ofisinde alıkoya İ. B., sabah saatlerinde ofisinin bulunduğu binaya insanların gelmesiyle birlikte genç kadının gitmesine izin verdi.

Olayın hemen ardından hastaneye giderek yaşadığı cinsel ve fiziksel şiddetin izlerini tespit eden darp raporunu alan genç kadın, Yeşilköy Polis Karakolu’na başvurarak İ. B. hakkında şikâyette bulunarak koruma talep etti.

Cumhuriyet Savcılığı koruma atadı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı yapılan suç duyurusu sonrasında cinsel saldırı ve hürriyeti tahdit suçlarını tespit ederek Bakırköy 30. Asliye Ceza Mahkeme’sinde davanın görülmesine karar verdi. Yaklaşık 28 ay süren dava sonunda mahkeme, sunulan darp raporu, tanık beyanları ve aktarılan ifadelerin tutarlığı ile suçun varlığına kanaat getirerek avukat İ. B.’yi cinsel saldırı suçundan 4 yıl 2 ay, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.