Ana SayfaKültür & SanatEdebiyatAhmet Hamdi Tanpınar arşivi erişime açıldı

Ahmet Hamdi Tanpınar arşivi erişime açıldı

-

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü birçok değerli koleksiyonun yanı sıra 1974’ten beridir Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kişisel koleksiyonuna da ev sahipliği yapmaktaydı. 74 senesinde Enstitüye bağışlanan bu kıymetli koleksiyon 2016 sonbaharında dijitalleştirilerek araştırmacıların hizmetine açıldı.

Enstitü müdürü Prof. D.r Fikret Turan’ın onayı ile başlanılan online arşiv projesi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün ortak çabası ile hayata geçirilmiştir. Çalışma ekibinde Prof. Dr. Handan İnci (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı), Prof. Dr. Tûba Karatepe (Marmara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi), Arş. Gör. Zeynep Zengin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı ), Arş. Gör. Varol Saydam (Marmara Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi), Neşe Pelin Kaya (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı, YL), Yakup Selçuk Yıldırım (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım, YL), Serhan Uran (İstanbul Üniversitesi, Bilgi ve Belge Yönetimi) yer almışlardır. Hem edebiyatçıların hem de arşiv uzmanlarının yer aldığı dijitalleştirme çalışmalarında Banu İşlet Suat’ın Mektubu isimli çalışmadaki roman notlarını çevirmiştir.

Çok yönlü bir koleksiyonu bizlere sunan arşivde mektuplar, karalamalar, fotoğraflar, tefrikalar, şiirler, makaleler, çeviriler ve benzeri birçok farklı türde eser yer almaktadır. Birçoğu ilk defa kullanıcıyla buluşacak olan notlar, müsveddeler, kitap taslakları arasında Yahya Kemal kitabı çalışması, Aydaki Kadın ile ilgili kısımlar, Mösye Teste çevirileri, Mahkeme hikayesi bulunmaktadır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü tefrikası üzerinde Ahmet Hamdi Tanpınar’ın notları ile verilmektedir.

Dijitalleştirme çalışmaları ve güncellemeleri süren sitede farklı kaynaklara da yer verilmiştir. İlişkiler şeması kısmında Mahur Beste, Sahnenin Dışındakiler ve Huzur romanlarında yer alan kişilerin ilişki şeması verilmektedir. Şairin biyografisinin yanı sıra Ahmet Hamdi Tanpınar bibliyografyası da danışma kaynağı olarak sitedeki yerini almıştır. Müzikler menüsünde Tanpınar’ın dinlediği 39 adet şarkının bir listesi yer almaktadır. Klasik müzik ağırlıklı listede Dede Efendi, Hacı Arif Bey gibi ustalar da yer almaktadır.

Ahmet Hamdi Tanpınar arşivi http://www.tanpinarmerkezi.com/ adresinde hizmet vermektedir. Tarihin tozlu sayfalarında bir edebiyatçının çalışma odasına buyurmaz mısınız?

SON YAZILAR

Dünyanın Öteki Yüzü: Genç yazardan alışılmışın dışında hayaller kur(dur)an öyküler

EdebiyatHaber’de gerçekleştirdiği Yazarın Odası söyleşileriyle tanıdığımız Meltem Dağcı’nın ilk öykü kitabı Dünyanın Öteki Yüzü, İthaki Yayınları’ndan çıktı. Yetmiş yaşına geldiğinde ölüm şeklini seçme özgürlüğüne kavuşan kadınlar,...

Yeryüzüne Dayanabilmek…

Düşünüyorum da acaba neden yazıyoruz?  Hele ki günümüzde hiç kimsenin doğru dürüst okumadığını bilirken... O halde sadece kendimizi tatmin etmek için mi yazıyoruz? Yoksa bu, karşı...

Metin Turan ile yeni romanı “Parçalanmayı Bekleyen” ve Don Kişotluk üzerine

Metin Turan ile en son, aşağı yukarı bu aylarda buluşmuş; geçen yıl çıkardığı öykü kitabı “Başka Türlüsü” üzerine söyleşi yapmıştık. Yazmak ritmini bozmayan ve her...

Sıradışı bir roman: Ulysses

  "Her şeye rağmen güncelliğini ve gizemini korumaya devam eden Ulysses neden bu kadar önemlidir?" İrlanda’da ve tüm dünyada her yıl James Joyce’a ve Ulysses‘e adanmış özel bir...
Nuh Mehmet Topkaraoğlu
Nuh Mehmet Topkaraoğlu
Asıl mesleği kütüphanecilik olan bu birey fotoğraf, tarih ve teolojiyle de ilgilidir. Dünyayı gezmeyi kafasına takmış halde fotoğrafçılık ve bilgi bilim alanında okumalara doyamamaktadır. Dergide belgesel ve gezenti ağırlıklı yazılarıyla görmelere doyamazsınız umarım. ;)

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol