Ana SayfaEkolojiDoğaNemo’nun Bahçesi: Akdeniz suları altında alternatif bahçe tarımı

Nemo’nun Bahçesi: Akdeniz suları altında alternatif bahçe tarımı

-

İtalyan Rivierası’ndaki Orto di Nemo’da (Nemo’nun Bahçesi) yürütülen sualtı tarım projesi dördüncü yılında. Fesleğen, çilek, fasulye ve marul yetiştirilen bu bahçe, Akdeniz sularının yaklaşık 9 metre altında bulunuyor ve subakuatik (sualtına dair) bitki yetiştiriciliğinin imkânlarını sorguluyor.

Yakın zamanda benzer ve büyük çaplı tarımsal projeler göremeyecek olsak da İtalyan dalış ekipmanları şirketi Ocean Reef’in “çiftçileri” zararlı böcekler, yabani otlar, etkili hava koşulları, değişken büyüme mevsimi ve büyük ölçekli enerji ihtiyacından kurtarılmış hidroponik sualtı tarımının, kurumaya başlayan tarım arazilerine bir alternatif olabileceğini düşünüyor.

Projenin konumlandığı bölge, Napoli Körfezi’nin bol güneş alan sularında sabitlenen şeffaf katmanlardan (biyosferlerden) oluşuyor, okyanus tabanında balon şeklinde minik seralar hayal edin: Değişmeyen nemli hava, yoğun deniz suyuyla karışan ve susamış bitkiler için uygun sıcaklık. Nemo’nun Bahçesi’nin açıkta ve çok derinde olmadığını da düşünürsek, ekinler yüzeyden yayılan güneş ışığına kolayca ulaşabiliyor. Bitkiler bu koşullarda çok hızlı büyüyor.

Nemo’nun Bahçesi 4

Ocean Reef ekibi, ekinlerin bakımıyla kendileri ilgileniyor. Bir dizi sensör ve kamera yardımıyla pH ve karbondioksit değerleri, nem oranı ve sıcaklık gibi ölçümler de uzaktan yapılabiliyor.

“Gelecekte, sualtı tarımı kesinlikle ekonomik açıdan karşılanabilir bir yöntem olacak. Gelişen ülkeler için bitkilerin yetişmesinin zor olduğu sert koşullara bir alternatif” diye konuşan Ocean Reef ekibinden Luca Gamberini, bitkilerin haşerelerden uzak bir çevrede ahtapotlar, denizatları ve yengeçler gibi meraklı ziyaretçileri ağırladığını da belirtiyor: “Bu iki farklı yaşam formunun etkileşim içinde olduğunu görmek neredeyse bilim kurgu.”

Nemo’nun Bahçesi 2 Videolar, fotoğraflar ve bahçeden canlı yayın için Nemo’nun Bahçesi’nin internet sitesine göz atabilirsiniz.

Projeye öncülük eden Gamberini ailesi, sualtı bitki yetiştiriciliğine dair mühendislik ve donanım hakkındaki bilgi akışını sağlamanın yanı sıra, sualtında yetişen bitkilerin fiziksel-kimyasal-biyolojik süreçlerini paylaşmak adına Kickstarter‘da bir kampanyayı başlattı. Bu kampanya, ev akvaryumlarına yerleştirilen mini-seraların pazarlanması gibi projeleri de beraberinde getiriyor.

Nemo’nun Bahçesi 5

Nemo’nun Bahçesi 3

Nemo’nun Bahçesi 1
Kaynak: MNN

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

WWF’den Söke’de Onarıcı Tarım buluşması

WWF(Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Dünya Toprak Günü'nü paydaşlarıyla birlikte kutladı. Aydın Söke’de gerçekleştirilen ‘Onarıcı Tarım’ buluşmasında yöre çiftçileri ile biraraya gelindi. 2019'da başlayan uygulamaların sonuçlarının...
Esra Çelik
Esra Çelik
Yaşar Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisi, flag futbol oyuncusu ve hayvan hakları aktivisti. İyileşme için okuyan, gören, "çeviren".

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol