Okuma süresi: 2 dakika

Soma’nın Yırca köyü. Hepimiz kömürlü termik santral yapılacak o köyde tek geçim kaynağı zeytinliklerin nasıl kesildiğine şahidiz. Muhtarın çaresiz konuşması ve yetkililerin umursamaz tavırları eşliğinde kesildi zeytinlikler. Ama umut bitmedi. Umudu Somalı kadınlar ördü ilmek ilmek yeniden. Şimdi kadınlar çalışıyor, üretiyor, kazanıyor. Hem de muhteşem bir ironiyle: Kömürün isini sabunun misine dönüştüren kadınlar, mis kokulu kadınlar!

Soma’da zeytinliklerle birlikte geçimin de kesildiği günlerde Somalı kadınlara gelir elde etmek için tek yol, termik santral atıklarından seçtikleri kömürleri satmaktı. Çözüm arayışı için köyün tüm kadınları köy kahvesinde buluştular. Konuştular ve kararlaştırdılar, bu böyle olmayacak! Buldukları çözüm el emekleri ile sabun üretip satmaktı. Kömürün isini sabunun misine dönüştürmek!

Soma Sosyal Atölye 4

Kurulan sabun evinde kadınlar gece gündüz çalıştılar. Elleriyle ürettikleri sabunları satarak geçinmeye başladılar. Bu süreçte hikâyeye ortak olan “Sosyal Atölye”, lazer kesici ile müşterilerin istediği tüm şekillerin yapılamadığını ve bu durumun üretimi de satışı da zorlaştırdığını fark edince yeni teknolojilerle buluşturdu Somalı üretici kadınları. 

Şimdi Soma’nın Yırca Köyü’ndeki kadınlar 3 boyutlu yazıcıları kullanarak sabun kalıbı üretiyor. Bu kalıplarla müşterilerin istediği sabunları yapıyorlar. Kalıplardaki çeşit arttıkça sipariş atıyor, satış artıyor, gelir artıyor. Şimdi Yırca’da hayat daha güzel. Kömürün isinden ziyade sabunun misi cirit atıyor yüreklerde, üstelik ölümsüz, cinayetsiz, acısız bir geçim kaynağı. Kadının elinden mis kokular yayılıyor. 

Sosyal Atölye Soma 1

Yırca Köyü kadınlarının ürettiği sabunlardan edinmek, o mis kokuya, o güzel kalıplara sahip olmak isterseniz buradan buyrun. Haydi; hayatlarını yeniden yazan bu mücadeleci kadınlar için; zeytinlikleri kesenlere, dört yanımızı termik santrallerle çevirenlere karşı dayanışmaya!