Okuma süresi: 2 dakika

Albinizm tanınmış fakat oldukça nadir görülen; deri, göz ve saç pigmentasyonunun eksikliği ile ortaya çıkan genetik bir bozukluktur. Bu bozukluktan etkilenenler; son derece soluk cilt, oldukça açık saç ve göz rengi ile oldukça sıra dışı, neredeyse eterik bir görünüşe sahip olurlar.

Bu benzersiz fotoğraflar, birçoklarının pek bilinmeyen hikâyelerini ve insanlarını aydınlatmakla yakından ilgili fotoğrafçı Sanne De Wilde tarafından çekilmiş. De Wilde, Snow White (Kar Beyaz) isimli fotoğraf çalışması boyunca izleyicilerinin kendi meraklarına, yabancılaşmaya ve farklı olana karşı sahip oldukları ön yargılarına ayna tutmak istemiş.

Beyaz bir arka planda soluk ve sıra dışı olmanın yanında modelleri her an dağılacakmış gibi duruyor, tıpkı bir duman gibi. “Öteki” olmaya ve zorbalığa karşı toplumsal görüşlere bir açıklama olarak kullanılıyorlar. Sanatçı, Snow White isimli çalışmasını, “Onlar (modeller) birer metafor, kalıplaşmaya karşı bir sembol ve insan zayıflıklarının ve kırılganlıklarının altındaki hatalı fikrin altını çiziyorlar. Nefes kesen güzellikleri karşısında duygulanarak, bu seride kırılgan kar beyazların güçlü izlenimlerini yaratmaya çalıştım” şeklinde açıklıyor.

Sanne-De-Wilde-1

Sanne-De-Wilde-2

Sanne-De-Wilde-4

Sanne-De-Wilde-5

Sanne-De-Wilde-6
Sanne-De-Wilde-7

Sanne-De-Wilde-8

Kaynak: Art Sheep