Okuma süresi: 2 dakika

Almanya’da ırkçılığa ve her türlü ayrımcılığa karşı tutumuyla bilinen St. Pauli takımı Cuma günü çıktığı RB Leipzig maçına üzerinde “Faşistlere futbol yok” sloganı olan formayla çıktı. St. Pauli tribünlerinde ayrıca Amedspor’un Türkiye’de büyük ölçüde ceza almasına neden olacak “Çocuklar ölmesin, maça gelsin” pankartı da açıldı ve Amedspor’a destek verildi.

Almanya ikinci liginde yer alan futbol takımlarından biri olan St. Pauli, formalarından verdikleri mesajla Almanya’da ve Avrupa’nın genelinde son dönemde etkisi artan ırkçı ve neo-nazi hareketlere tepkisini ortaya koydu. St. Pauli, Cuma günü RB Leipzig ile oynadığı maça üzerinde “Faşistlere futbol yok” yazısıyla çıktı. Takım, forma sponsoru olan şirketten de bir maç için futbolcuların göğsünde söz konusu yazının olacağı formayla çıkması için aldı.

Almanya’da özellikle göçmenlere yönelik ırkçı saldırıların arttığı bir dönem yaşanıyor. Bu dönemde St. Pauli’nin ırkçılığa karşı verdiği bu mesaj hem Alman basınında hem dünya basınında yer aldı, geniş destek gördü. Maçlarını yaklaşık 30 bin kişilik Millerntor Stadyumu’nda oynayan St. Pauli’nin RB Leipzig ile oynayacağı maçın bütün biletleri de maçtan önce tükenmişti. Maç tıka basa dolu tribünler önünde oynandı.

Almanya’nın köklü futbol takımlarından biri olan St. Pauli, şu an Almanya’nın ikinci ligde dördüncü sırada yer alıyor. Daha önceki yıllarda ve geçen yıl da birinci lig Bundesliga’da da oynayan takım solcu ve ırkçılık karşıtı kimliğiyle tanınıyor. St. Pauli bu yönüyle de Almanya dışında da birçok sempatizanı ve taraftarı olan bir kulüp. Sık sık tribünlerinde ırkçılığa, homofobiye, kadın düşmanlığına, aşırı sağa ve savaşa karşı mesajlar veren St. Pauli taraftarları Gezi döneminde direnişçilere destek vermiş ve sonrasında da Beşiktaş taraftar grubu Çarşı ile de dayanışma göstermişti. Türkiye’de barış çağrısı yaptığı için 12 maç ceza alan Amedspor kaptanı Deniz Naki de bir süre St. Pauli’de forma giymişti.

St. Pauli takımının "Faşistlere futbol yok" yazılı forması.
St. Pauli takımının “Faşistlere futbol yok” yazılı forması.

TFF’nin ceza vermeye hazırlandığı pankart Almanya’da tribünlerde

St. Pauli’nin taraftarları, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final maçında Fenerbehçe ile karşılaşan Amedspor’un “Çocuklar ölmesin, maça gelsin” pankartını da Leipzig’le oynadıkları maçta tribünlere astı. St. Pauli kulübünün taraftarları ayrıca Türkçe yazılmış “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Tribünler barış istiyor” pankartlarını da açtılar. Diyarbakır’da verilen ceza nedeniyle seyircisiz oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçında Amedspor, “Çocuklar ölmesin, maça gelsin” pankartıyla maça çıkmıştı. Amedspor, pankart nedeniyle Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edilmişti.

st. pauli pankart