Okuma süresi: 2 dakika

Japon sanatçı Isana Yamada, içinde minyatür dünyaları barındıran reçine balina vücutları oluşturuyor.

Samsara olarak adlandırılan 6 balina projesi, Budist kozmolojisindeki 6 alemi temsil ediyor: Cennet Alemi, Aşura, Hayvan Alemi, Cehennem, Ruh Alemi ve İnsan Alemi. Samsara da ölüm ve yeniden doğuş döngüsünün sanskriti oluyor.

Samsara; Yamada’nın tasarım dalında lisansüstü diploması için geliştirdiği bir proje. Bu proje, 1-6 Mart tarihlerinde Tokyo Sanat Üniversitesi’nde ve Artcomplext Center’da sergilenecek. Her bir balina içinde farklı bir konsept barındırıyor ve farklı alanları simgeliyor.

Reçineden yapılmış bu balinalar Budist kozmolojisindeki 6 alemi temsil ediyor. Proje Samsara olarak adlandırılmış. Samsara’nın anlamı: ölüm ve yeniden doğuşun sonsuz döngüsü.

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-1

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-2translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-4Bu balina içinde batık bir yelkenliyi barındırarak İnsan Alemi’ndeki zorlu yolculuk olan hayatı simgeliyor.

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-5

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-6

translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-9translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-11translucent-whale-sculptures-samsara-isana-yamada-10

Kaynak: Bored Panda