Ana SayfaEkolojiEnerjiKaradeniz'de HES'ler "durulmuyor"

Karadeniz’de HES’ler “durulmuyor”

-

Rize ve Artvin’de yapılması planlanan iki HES (Hidroelektrik Santrali) projesi için daha ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) süreci başlatıldı.

Rize ve Artvin’de Çayen Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan 14 MW kurulu gücünde Taşdibi Hidroelektrik Santarli Projesi için ÇED süreci başlatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sitesinde konu ile ilgili Rize için 12 Ocak ve Artvin ili için 15 Ocak tarihinde duyurular yapıldı.

Sitede yer alan duyurulara göre; Rize için halkın katılımı toplantısından söz edilmezken, görüşlerin Rize Valiliği’ne veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilebileceği belirtildi. Artvin için ise ÇED yönetmeliğinin 9. Maddesi gereğince halkın katılım toplantısı yapılacağı ve tarihin 18 Şubat olacağı açıklandı.

Rize’de planlanan Taşdibi HES Projesi, ilin Fındıklı ilçesi Abu Dere ve Abuvice Dere mevkiinde yer alacak. Artvin için planlaması yapılan proje ise Arhavi ilçesi sınırları içinde olacak. Bu proje Abu Suyu üzerinde Arhavi’nin Yurt Yaylası’ndan başlayacak ve Fındıklı Çatak Yaylası’nda sona erecek.

Geçtiğimiz günlerde ‘Çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES Projesi için verdiği mücadele ile gündeme gelen Arhavi halkı, Taşdibi HES projesi için de mücadele edeceğini vurguluyor. Verilen mücadeleler sonucu Kavak HES Projesi için Rize İdare mahkemesi iptal kararı almıştı.

Konu ile ilgili duyurular için:

Rize ili Fındıklı ilçesi Taşdibi HES Projesi
Artvin ili Arhavi ilçesi Taşdibi HES Projesi

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol