Ana SayfaEkolojiİklim & SuAmerika'da yoğun kar yağışının sebebi küresel ısınma mı?

Amerika’da yoğun kar yağışının sebebi küresel ısınma mı?

-

Amerika; havalimanlarının, okulların ve iş yerlerinin kapanmasına neden olan şiddetli kar yağışının etkisini atlamaya çalışıyor. Amerika’nın kuzeyinde yaşayan bölge halkı yoğun kar yağışının iklim değişikliği ve küresel ısınmayla bağlantılı olup olmadığını sorguluyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre; yoğun kar yağışına, körfezdeki sıcak okyanus akımından gelen su buharı ve bu buharın kuzey kutbundan gelen soğuk havayla karışması yol açtı. Ayrıca yoğun kar yağışı, atmosferdeki nemin artmasından kaynaklanıyor.

Okyanus ve Atmosfer Dairesi, iklim programları sorumlusu Wayne Higgins‘e göre, Amerika’nın kuzeyindeki kar yağışının ender yaşanan bir durum olduğunu belirtti ve “Tek bir yağışa ya da soğuk hava dalgasına bakarak, küresel ısınmadan kaynaklandığını söylememiz doğru olmaz” dedi. Higgins, bu bağlantıyı kurabilmek için yeterli veriye sahip olmadıklarını söyledi. Higgins’e göre, iklim değişikliğinin etkilerini görebilmek için ayrıntılı tarihi kayıtlara bakılması gerekiyor. “Yaptığımız ayrıntılı incelemelerdeki iklim modellerimiz ve bu modellerde uyguladığımız senaryolar sayesinde şu anda yaşadığımızın bir iklim değişikliği olduğunu, bunun insanlardan kaynaklandığı ve gelecekte de devam edeceği sonucunu elde ettik” şeklinde konuşan Higgins, uzmanların bu küresel verilerle Avrupa’daki sıcak hava dalgaları, Asya’daki yoğun yağışlar ve Kaliforniya’daki kuraklık gibi şiddetli atmosferik olaylar arasında bağlantı kurmayı başardıklarını belirtti. Ancak sorunun devam ettiğini belirten Higgins, “Araştırmalarımız bölgede daha fazla kuraklık yaşanacağını ve su kaynaklarının ciddi anlamda tehlikede olduğunu gösteriyor” diyerek vahameti dike getirdi.

Amerika kar yağışı
Okyanus ve Atmosfer Dairesi, iklim programları sorumlusu Wayne Higgins’e göre, Amerika’nın kuzeyindeki kar yağışının ender yaşanan bir durum olduğunu belirtti ve “Tek bir yağışa ya da soğuk hava dalgasına bakarak, küresel ısınmadan kaynaklandığını söylememiz doğru olmaz” dedi. (Kaynak: The Sun)

Küresel Isınma enerji insanın becerisi!

Küresel ısınma; yaktığımız kömür, kullandığımız elektrik ve bindiğimiz otomobillerin çıkardığı karbondioksit gazıyla bağlantılı. Enerji tüketimiyle bağlantılı sera gazı salımı dünyanın ısınmasına neden oluyor. Higgins’e göre, günümüzdeki bu yoğun atmosfer olayları, yakın gelecekteki yağışlar, kuraklıklar ve sıcak hava dalgalarının artacağının habercisi. Higgins toplumsal bir Atılım gerektiğini ise şu sözlerle açıkladı: “Meteorolojik ve hidrolojik olaylardaki bu artışa karşı toplum olarak ne yapmamız gerektiğini, bu değişikliklere nasıl uyum sağlayacağımızı sorgulamamız gerekir.”

Higgins’e göre dünya küresel ısınma yaşıyor. Uzmanlar, atmosferik olaylardaki bu aşırılıkların artık yeni normal olacağı ve bunun da içtiğimiz sudan, yediğimiz gıdalara kadar her şeyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Amerika’nın Sesi

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...
Gamzegül Kızılcık
Gamzegül Kızılcık
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Kadın hakları mücadelesi, çocuk hakları ve LGBTİ hakları konularına ilgili. Doğal hayatın korunması konusuna meyledişi ve Gaia Dergi ile yollarının kesişimi sonucunda da; direnişçi bir kadın, gazeteci.

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol