Okuma süresi: 2 dakika

Amerika; havalimanlarının, okulların ve iş yerlerinin kapanmasına neden olan şiddetli kar yağışının etkisini atlamaya çalışıyor. Amerika’nın kuzeyinde yaşayan bölge halkı yoğun kar yağışının iklim değişikliği ve küresel ısınmayla bağlantılı olup olmadığını sorguluyor.

Meteoroloji uzmanlarına göre; yoğun kar yağışına, körfezdeki sıcak okyanus akımından gelen su buharı ve bu buharın kuzey kutbundan gelen soğuk havayla karışması yol açtı. Ayrıca yoğun kar yağışı, atmosferdeki nemin artmasından kaynaklanıyor.

Okyanus ve Atmosfer Dairesi, iklim programları sorumlusu Wayne Higgins‘e göre, Amerika’nın kuzeyindeki kar yağışının ender yaşanan bir durum olduğunu belirtti ve “Tek bir yağışa ya da soğuk hava dalgasına bakarak, küresel ısınmadan kaynaklandığını söylememiz doğru olmaz” dedi. Higgins, bu bağlantıyı kurabilmek için yeterli veriye sahip olmadıklarını söyledi. Higgins’e göre, iklim değişikliğinin etkilerini görebilmek için ayrıntılı tarihi kayıtlara bakılması gerekiyor. “Yaptığımız ayrıntılı incelemelerdeki iklim modellerimiz ve bu modellerde uyguladığımız senaryolar sayesinde şu anda yaşadığımızın bir iklim değişikliği olduğunu, bunun insanlardan kaynaklandığı ve gelecekte de devam edeceği sonucunu elde ettik” şeklinde konuşan Higgins, uzmanların bu küresel verilerle Avrupa’daki sıcak hava dalgaları, Asya’daki yoğun yağışlar ve Kaliforniya’daki kuraklık gibi şiddetli atmosferik olaylar arasında bağlantı kurmayı başardıklarını belirtti. Ancak sorunun devam ettiğini belirten Higgins, “Araştırmalarımız bölgede daha fazla kuraklık yaşanacağını ve su kaynaklarının ciddi anlamda tehlikede olduğunu gösteriyor” diyerek vahameti dike getirdi.

Amerika kar yağışı
Okyanus ve Atmosfer Dairesi, iklim programları sorumlusu Wayne Higgins’e göre, Amerika’nın kuzeyindeki kar yağışının ender yaşanan bir durum olduğunu belirtti ve “Tek bir yağışa ya da soğuk hava dalgasına bakarak, küresel ısınmadan kaynaklandığını söylememiz doğru olmaz” dedi. (Kaynak: The Sun)

Küresel Isınma enerji insanın becerisi!

Küresel ısınma; yaktığımız kömür, kullandığımız elektrik ve bindiğimiz otomobillerin çıkardığı karbondioksit gazıyla bağlantılı. Enerji tüketimiyle bağlantılı sera gazı salımı dünyanın ısınmasına neden oluyor. Higgins’e göre, günümüzdeki bu yoğun atmosfer olayları, yakın gelecekteki yağışlar, kuraklıklar ve sıcak hava dalgalarının artacağının habercisi. Higgins toplumsal bir Atılım gerektiğini ise şu sözlerle açıkladı: “Meteorolojik ve hidrolojik olaylardaki bu artışa karşı toplum olarak ne yapmamız gerektiğini, bu değişikliklere nasıl uyum sağlayacağımızı sorgulamamız gerekir.”

Higgins’e göre dünya küresel ısınma yaşıyor. Uzmanlar, atmosferik olaylardaki bu aşırılıkların artık yeni normal olacağı ve bunun da içtiğimiz sudan, yediğimiz gıdalara kadar her şeyi olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak: Amerika’nın Sesi