Okuma süresi: < 1 dakika

Son yıllarda Kral Kelebeği‘nin popülasyonunda yüzde 90’lık bir düşüş gözlemlendi. Amerika’nın en çok sevilen ve incelenen böcek türlerinden biri olan Kral Kelebeği, aynı zamanda çok önemli bir polenleştirici olmasıyla da bilinir. Bu değerli canı korumak ve çoğaltmak için Birleşik Devletler Hükümeti 3.2 milyon doları gözden çıkarttı.

Kral kelebekleri (Danaus plexippus), kış ayları geldiğinde, milyonlar halinde Meksika’ya veya Kaliforniya kıyılarına göç ederler. Ağaç gövdelerine tutunup, ısınmak için birbirlerine kenetlenirler ve hayatta kalırlar. Göç yolları boyunca, kendi habitatlarında ve kışları geçirdikleri alanlarda karşılaşabilecekleri en ufak olumsuzluk bile bu hassas canlıların hayatını etkileyebilir.

Habitatlarının yok edilmesi, yollar ve binalar tarafından bölgelere ayrılması, zararlı kimyasalların toprağı/havayı/suyu kirletmesi, Kral Kelebeği tırtıllarının ana besini olan ipek otu bitkisinin azalması, iklim değişikliğinin/parazitlerin/genetiği değiştirilmiş organizmaların yaygınlaşması ve tarım ilaçları, Kral Kelebeği popülasyonunu tehlikeye atan sebeplerdir.

Yukarıda söz edilen sebeplerden dolayı, Kral Kelebekleri’nin popülasyonunda yüzde 90’lık bir azalış gözlemlenmiştir. Bu gözlemden yola çıkarak, önlem ve koruma amacıyla Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Devletler Balık ve Vahşi Yaşam Servisi (FWS), Ulusal Vahşi Yaşam Federasyonu (National Wildlife Federation) ve Vahşi Yaşam Vakfı (NFWF) birlikteliğiyle harekete geçti. Yapılan planla kelebeklerin korunması için 3.2 milyon Dolarlık bir bütçe kullanılacak. Halktan, para bağışı yapmak isteyen ve çalışmalarda gönüllü olmak isteyen pek çok kişi oldu.

FWS Başkanı Dan Ashe yaptığı basın açıklamasında “Kral Kelebekleri’ni kurtarabiliriz ama sadece hızlı hareket edersek bu mümkün olacaktır. Hep birlikte onlar için vahalar yaratabilir ve habitatlarını yeniden oluşturabiliriz” şeklinde düşüncelerini aktardı.

Yetkililer, yardım etmek isteyen vatandaşların, bahçelerinde ipek otu yetiştirebileceklerini belirtti. Benzer bir uygulama ülkemizde de arıları korumak için, bahçelerde lavanta yetiştirilerek yapılmıştı. Koruma biyologları alınan önlemlerin ve çalışmaların, sayıları 35 milyona düşmüş Kral Kelebekleri’ni yok oluştan korumasını umuyor.

Kaynak: Nature World News, Cec
Başlık Görseli: © Austin Area Photo