Okuma süresi: < 1 dakika

Amerikan Mimarlar Enstitüsü, mimarlıkla ilgili kısa filmlerin rekabet ettiği “İmrenilen Film Yarışması” kazananlarını duyurdu.

Yarışmaya katılan 47 aday arasından, 3 tane etkileyici film seçildi.

İlk film, Brad Deal, Robert Brooks ve Michael Tolar’ın yönetmenliğini üstlendiği “Arch 335: Medkampları Yeniden İnşa”, kronik hastalıklı ve engelli çocuklara ücretsiz yaz kampı sağlayan Lousiana Medkampı (sağlık kampı) için Lousiana Teknik Üniversitesi Tasarım Stüdyoları tarafından tasarlanan tesislere detaylı bir bakış atıyor.

Film aynı zamanda, tasarımın getirdiği zorluğu ve tasarımı, gerçekten hayatın kalitesini geliştirmek ve birilerinin ihtiyacını gidermek için doğru anlamda kullanmanın, genç tasarımcılar üzerindeki etkisini ele alıyor.

Şirket sadece çeşitli ve yetersiz hizmet alan bir kullanıcı grubunun yararına olmuyor, aynı zamanda kamu çıkarının gücünü, mimarların gelecek nesillerini şekillendirmek için kullanıyor.

İkinci film; Patrick Higgins ve Kurt Hanley’in yönetmenliğini yaptığı 20×10 ise Austin, Texas’ta mikro evlerde yaşayan bir topluluğu anlatıyor. Filmin hedef kitlesi kronik evsiz insanlar. Bu film bu kronik evsiz insanlar için radikal yeni bir toplum vizyonunu seyirciyle paylaşır. Projedeki önemli mimarlar, 20×10 filmindeki eşsiz mikro evler aracılığıyla toplumu inşa etmek için tasarımları ve amaçlarının arkasındaki niyetleri-kuvveti tartışırlar.

Üçüncü Film; OPN Mimarlık ve film yapımcısı Sam Fathallah tarafından çıkarılan “Build Back Better”, Haziran 2008’de yok edici bir sel ile karşı karşıya kalan Cedar Rapids bölgesindeki onarım sürecini anlatıyor. Bu selde şehrin en önde gelen devlet yapılarından bazılarına sahip olan 30 şehir de dahil olmak üzere, yüzlerce ev ve işyeri yok olmuştur. OPN’nin kendi ajansını da sel basmıştır. Selden sonra, Cedar Rapids şehri bu felaketin üstesinden gelmek için çok önemli bir çözümle karşı karşıya kalmıştır. Şehrin ileri gelenleri OPN mimarlarına yardım etmeye başlamışlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse, mimari, toplumun selden kurtulması için bir çözüm değildi.

Kaynak: metropolismag.com, bustler.net, opnarchitects.com, ilookup.org