Ana SayfaKültür & SanatSinemaAmerikan Mimari Enstitüsü (AIA) Ödülleri: Mimarlık hakkında 3 kısa film

Amerikan Mimari Enstitüsü (AIA) Ödülleri: Mimarlık hakkında 3 kısa film

-

Amerikan Mimarlar Enstitüsü, mimarlıkla ilgili kısa filmlerin rekabet ettiği “İmrenilen Film Yarışması” kazananlarını duyurdu.

Yarışmaya katılan 47 aday arasından, 3 tane etkileyici film seçildi.

İlk film, Brad Deal, Robert Brooks ve Michael Tolar’ın yönetmenliğini üstlendiği “Arch 335: Medkampları Yeniden İnşa”, kronik hastalıklı ve engelli çocuklara ücretsiz yaz kampı sağlayan Lousiana Medkampı (sağlık kampı) için Lousiana Teknik Üniversitesi Tasarım Stüdyoları tarafından tasarlanan tesislere detaylı bir bakış atıyor.

Film aynı zamanda, tasarımın getirdiği zorluğu ve tasarımı, gerçekten hayatın kalitesini geliştirmek ve birilerinin ihtiyacını gidermek için doğru anlamda kullanmanın, genç tasarımcılar üzerindeki etkisini ele alıyor.

Şirket sadece çeşitli ve yetersiz hizmet alan bir kullanıcı grubunun yararına olmuyor, aynı zamanda kamu çıkarının gücünü, mimarların gelecek nesillerini şekillendirmek için kullanıyor.

İkinci film; Patrick Higgins ve Kurt Hanley’in yönetmenliğini yaptığı 20×10 ise Austin, Texas’ta mikro evlerde yaşayan bir topluluğu anlatıyor. Filmin hedef kitlesi kronik evsiz insanlar. Bu film bu kronik evsiz insanlar için radikal yeni bir toplum vizyonunu seyirciyle paylaşır. Projedeki önemli mimarlar, 20×10 filmindeki eşsiz mikro evler aracılığıyla toplumu inşa etmek için tasarımları ve amaçlarının arkasındaki niyetleri-kuvveti tartışırlar.

Üçüncü Film; OPN Mimarlık ve film yapımcısı Sam Fathallah tarafından çıkarılan “Build Back Better”, Haziran 2008’de yok edici bir sel ile karşı karşıya kalan Cedar Rapids bölgesindeki onarım sürecini anlatıyor. Bu selde şehrin en önde gelen devlet yapılarından bazılarına sahip olan 30 şehir de dahil olmak üzere, yüzlerce ev ve işyeri yok olmuştur. OPN’nin kendi ajansını da sel basmıştır. Selden sonra, Cedar Rapids şehri bu felaketin üstesinden gelmek için çok önemli bir çözümle karşı karşıya kalmıştır. Şehrin ileri gelenleri OPN mimarlarına yardım etmeye başlamışlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse, mimari, toplumun selden kurtulması için bir çözüm değildi.

Kaynak: metropolismag.com, bustler.net, opnarchitects.com, ilookup.org

SON YAZILAR

Kuru Otlar Üstüne: Antagonist olarak dişil enerji

Nuri Bilge Ceylan’ın 2023 Cannes Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Kuru Otlar Üstüne, yönetmenin sinematografisinde takip ettiğimiz “aydının taşra sıkıntısı” olarak da tanımlanabilecek halini...

18. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor!

Bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs 2023 günü İstanbul’da yapılacak açılış etkinliği ile seyircisiyle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalde emek temalı filmlerin yanı...

Salt Beyoğlu: Bu son şansımız mı?

İklim değişikliğinin ekosistem ve biyoçeşitlilik üzerindeki etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan Bu son şansımız mı? gösterim programının 2022 seçkisi, Yunanistan’dan Peru’ya, Kanada’dan Avustralya’ya uzanan beş belgesel filmi bir...

Institut français Ankara sinema ve sergi salonunda yeşil filmler gösterimde olacak

Institut français Turquie, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle “sinema ve çevre” temalı 3 filmden oluşan programını sinemaseverler ile buluşturuyor. Sinema; sesinizi duyurmanıza, zihniyetleri/alışkanlıkları değiştirmeye çalışmaya ve toplumun belirli...
Canan Selcan Sevgili
Canan Selcan Sevgili
Hacettepe Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık mezunuyum.Reuters haber ajansında çevirmen olarak çalışıyorum

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol