Ana SayfaEkolojiDoğaAmerika’ya mega kuraklık geliyor

Amerika’ya mega kuraklık geliyor

-

Yapılan yeni bir araştırmaya göre 2050 yılı civarında, Amerika’nın güneybatısına ve orta kısımlarına öyle bir kuraklık gelecek ki son bin yıldır, bundan daha kötü bir kuraklık görülmemiş olacak. Bahsedilen kuraklığın ayrıca onlarca yıl sürecek olması da yapılan araştırmanın korkutucu sonuçlarından.

Geçtiğimiz Perşembe günü “Science Advances” dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, bu yüzyılın sonunda Amerika’nın orta kısımlarında ve güneybatısında, çok şiddetli kuraklıklar yaşanacak. Yaşanan bu kuraklıkların onlarca sene süreceğini belirten çalışma, bizlere iklim değişikliğinin ve küresel ısınmanın hiç de şaka olmadığını bir kez daha gösteriyor.

Araştırmanın yazarlarından, NASA Atmosfer Bilimcisi Benjamin Cook, “21. Yüzyılın sonlarına doğru, neredeyse her yıl birbirinden daha kurak geçecek. Kuzeybatı Amerika’da da çok kurak günler gelecek, geleceği hayal ettiğimizde çok daha kuru bir iklim düşünmeliyiz” şeklinde, çalışmasını özetliyor.

Araştırmanın bir diğer yazarı, Cornell Üniversitesi’nde bilim insanı olan Toby Ault ise bu yüzyılın sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde 35 yıl veya daha uzun sürecek olan bir mega kuraklığın gelmesinin yüzde 80 oranında olasılığı olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Güneybatı kesimindeki su kaynakları, şimdi olduğundan kat kat daha değerli olacak.”

Kaliforniya'da mega kuraklık
Ağaçların yaş halkalarına bakarak 1100 ve 1200 yıllarında da mega kuraklıklar yaşanmış olduğunu saptayan bilim insanları, yaklaşmakta olan yeni mega kuraklığın çok daha etkili ve sert olacağını tahmin ettiklerini belirttiler.

Mega kuraklıkları, normal kuraklıklardan ayıran, 35 yıl gibi uzun bir süre devam etmeleri. Buna örnek olarak 1930’da Kuzey Amerika’da yaşanan ve 35 yıl süren Dust Bowl kuraklığı verilebilir.

Araştırmacılar çalışmalarını; Kaliforniya, Nevada, Utah, Kolorado, New Mexico, Arizona, Kuzey Teksas, Oklahoma, Kansas, Nebraska, Güney Dakota, Iowa, Güney Minnesota, Batı Missouri, Batı Arkansas ve Kuzeybatı Louisiana eyaletlerindeki verileri kullanarak yaptı. Çalışmayı yapabilmek için artan karbon emisyonlarını ve 17 ayrı bilgisayar modellemesini kullandılar.

Ağaçların yaş halkalarına bakarak 1100 ve 1200 yıllarında da mega kuraklıklar yaşanmış olduğunu saptayan bilim insanları, yaklaşmakta olan yeni mega kuraklığın çok daha etkili ve sert olacağını tahmin ettiklerini belirttiler.

Kaynak: Huffington Post

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol