Ana SayfaEkolojiEnerjiApple'dan güneş enerjisine 850 milyon dolarlık yatırım

Apple’dan güneş enerjisine 850 milyon dolarlık yatırım

-

Apple CEO’su Tim Cook, Kaliforniya’nın Monterey şehrindeki güneş çiftliğine, Apple’ın 850 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı.

Günümüzde temiz enerji veya sürdürülebilir enerji kavramı popülaritesini gittikçe arttırmakta. Güneş enerjisi ise yenilenebilire dönüş fikrinde harika bir yatırım. Bu yatırımlarda oldukça hızlı olan Amerika, Kaliforniya’nın Monterey şehrinde devasa bir güneş enerji tarlası yapacak. Projeyi yapacak olan Apple, proje için 850 milyon dolar ayırmış bile.

Ülkemizdeki enerji girişimleri, nükleer ve termik enerji yolunda iken, Amerika’da Las Vegas (Nevada) çöllerinde yapılan 2,5 milyar dolarlık 3. güneş enerjisi tarlasının ihalesinin tamamlanmasının ardından çıkan haber herkesin dikkatini çekti. Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su Tim Cook, Goldman Sachs Teknoloji Konferansı’nda yaptığı açıklamasında, “Apple olarak, iklim değişikliğinin farkındayız. Bu konuda bizim görüşümüz; artık konuşmak için geç kalındı, harekete geçmek gerekiyor” dedi.

Tim Cook iklim değişikliği
Geçtiğimiz günlerde Apple CEO’su Tim Cook, Goldman Sachs Teknoloji Konferansı’nda yaptığı açıklamasında, “Apple olarak, iklim değişikliğinin farkındayız. Bu konuda bizim görüşümüz; artık konuşmak için geç kalındı, harekete geçmek gerekiyor” dedi.

Yeni güneş enerjisi çiftliğinin California’nın Monterey şehrine bağlı Cholame Vadisi’nde inşa edileceğini açıklayan Cook, “The California Flats” adını verdikleri bu proje için, “Bunu yapıyoruz çünkü doğru olan bu” dedi.

Apple’a 850 milyon dolara mal olan güneş panellerinin, yaklaşık 5 milyon 260 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilmesi planlanlanıyor. Apple, üretilen bu enerji ile Kaliforniya’da bulunan bütün Apple komplekslerinin (Buna Cupertino’da bulunan 2 kampüs, Newark’ta bulunan data merkezi ve 52 Apple Store dahil) tüm bir yıl boyunca elektrik ihtiyacını karşılayabilecek. 50 bin hanenin elektrik ihtiyacına denk gelen 130 megawatt enerji sağlanacağı öngörülüyor.

Apple’ın 25 yıllık anlaşması olan projeye, bu yılın sonlarına doğru başlaması bekleniyor.

Kaynak: Fortune

SON YAZILAR

Yeşil Düşünce Derneği’nin İklim Okulu 29-30 Nisan’da!

“Kimseyi Arkada Bırakmadan: Batı Karadeniz’de İklim Hareketinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında gerçekleştirilecek İklim Okulu ve forum etkinlikleri ile yerel yönetim, sivil toplum, devlet kurumları ve halk,...

Houston, bir çözümümüz var!: Hayvan çiftlikleri ve mezbahaların olmağı şefkatli bir dünya mümkün

Kocaayak bize iklim kaosuyla mücadeleye yardımcı olmak için neler yaptığını ve neden Veganuary'ye katılmayı seçtiğini anlatıyor. Veganuary, 200'den fazla ülke ve bölgeden katılımcılarla 2021 kampanyasında yarım...

İstanbul Dolphinarium önünde yunus işkencelerine ve esaretine karşı protesto

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri İstanbul Dolphinarium’u protesto ederek Burak Özgüner’i andı.

Avrupa’daki her beş kuştan biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Kuşların tehlike kategorilerini belirleyen ve neden yok olduklarını ortaya koyan, Avrupa Kuşları Kırmızı Listesi Güncellendi. Dünya Kuşları Koruma Kurumu, Avrupa genelinde 54 ülke ve bölgeden...

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol