Ana SayfaEkolojiDoğaPenguenlere kazak ören 109 yaşındaki Alfie

Penguenlere kazak ören 109 yaşındaki Alfie

-

Avustralya’nın en yaşlı adamı olan 109 yaşındaki Alfred “Alfie” Date ve gönüllülerden oluşan bir ekip, olası bir felaket anında penguenleri koruyabilmek için yüzlerce küçük kazak ördü.

109 yaşındaki Alfie, bir süre önce bakım evine taşındı. Orada günlerini kendi halinde geçirirken, bakım evinin hemşirelerindenDoğa İçin Ör (Knit for Nature) adında bir programın var olduğunu duydu.

Alfie 109 yaşında
Avustralya’nın en yaşlı adamı olan 109 yaşındaki Alfred “Alfie” Date ve gönüllülerden oluşan bir ekip, olası bir felaket anında penguenleri koruyabilmek için yüzlerce küçük kazak ördü. (Fotoğraf Kaynağı: ninemsn.com.au)

Kazak penguenleri hem koruyor hem de ısıtıyor

Alfie 109 yaşında da olsa, vaktini boş geçirmek istemiyordu. Örgü örmeyi öğrendi ve olası bir petrol sızıntısında, penguenleri petrole bulanmaktan koruyacak küçük kazaklar örmeye başladı. Petrol sızıntısı durumunda bu sevimli hayvanlara kazak giydirmek, hem onların tüylerini petrole bulanmaktan koruyor hem de ısınmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca petrole bulanıp batmalarını da engelliyor.

2001’de Phillip Adası yakınlarında meydana gelen bir petrol sızıntısı sonrasında 483 küçük penguen, kendileri için hazırlanmış rehabilitasyon merkezlerine alınmıştı ve orada bakımları yapılmıştı. Bakımları yapılan bu penguenlerin yüzde 96’sı doğaya geri salınmıştı.

Kaynak: The Huffington Post
Başlık Görseli: Glamour

SON YAZILAR

Akyaka sen ne güzel şeysin

Çok, çok uzun zamandır Akyaka ve Nail Çakırhan’la ilgili bir yazı yazmak istiyordum. Geçenlerde Akyaka’yı yeniden görünce nicedir bekleyen bu yazının da vaktinin geldiği anladım. Akyaka Akyaka,...

Ankara’nın ilk, Türkiye’nin ikinci Botanik Parkı imara mı açılıyor?

Prof. Dr. Yüksel Öztan'ın Ankaralılara mirası, 3. derece doğal sit alanı olan Ankara'nın ilk botanik parkı bakanlığın onay vermemesine rağmen ticarete açılıyor. Proje için müellif...

Belgeselci Ben Fogle ile vahşi yaşam ve belgesel serisi üzerine söyleşi

Adını ilk kez Castaway isimli televizyon programında duyuran ve şu anda Vahşi Yaşama Dönüş (Return to the Wild) adlı programı sunan Ben Fogle, dünyanın dört...

THY yine bir kediyi kaybetti, yine sorumluluk almıyor

Daha önce defalarca yolcular ile seyahat eden evcil hayvanların kaçmasına ya da ölmesine sebep olan THY yeni bir skandala imza attı. 31 Ocak Pazartesi akşamı...
Selma Çam
Selma Çam
Hayat hikayemi anlatmaktansa, hayatın kendi hikayesinden anladıklarımı anlatmayı yeğlerdim, oysa ki üç aşağı beş yukarı hepimizin hayattan anladığı ve anlamadığı aynı. Anlatmak ise kelimelerin yetersizliği içerisinde kendi anlamını kaybediyor. Hiç bir şey anlatmasam da anlayabilen için çok bile anlattım. Erkan Oğur'un da dediği gibi; "Bu işin sonu sessizlik."

ÇOK OKUNANLAR

95,278BeğenenlerBeğen
17,593TakipçilerTakip Et
22,156TakipçilerTakip Et
243AboneAbone Ol