Penguenlere kazak ören 109 yaşındaki Alfie

754

Avustralya’nın en yaşlı adamı olan 109 yaşındaki Alfred “Alfie” Date ve gönüllülerden oluşan bir ekip, olası bir felaket anında penguenleri koruyabilmek için yüzlerce küçük kazak ördü.

109 yaşındaki Alfie, bir süre önce bakım evine taşındı. Orada günlerini kendi halinde geçirirken, bakım evinin hemşirelerindenDoğa İçin Ör (Knit for Nature) adında bir programın var olduğunu duydu.

Alfie 109 yaşında
Avustralya’nın en yaşlı adamı olan 109 yaşındaki Alfred “Alfie” Date ve gönüllülerden oluşan bir ekip, olası bir felaket anında penguenleri koruyabilmek için yüzlerce küçük kazak ördü. (Fotoğraf Kaynağı: ninemsn.com.au)

Kazak penguenleri hem koruyor hem de ısıtıyor

Alfie 109 yaşında da olsa, vaktini boş geçirmek istemiyordu. Örgü örmeyi öğrendi ve olası bir petrol sızıntısında, penguenleri petrole bulanmaktan koruyacak küçük kazaklar örmeye başladı. Petrol sızıntısı durumunda bu sevimli hayvanlara kazak giydirmek, hem onların tüylerini petrole bulanmaktan koruyor hem de ısınmalarına yardımcı oluyor. Ayrıca petrole bulanıp batmalarını da engelliyor.

2001’de Phillip Adası yakınlarında meydana gelen bir petrol sızıntısı sonrasında 483 küçük penguen, kendileri için hazırlanmış rehabilitasyon merkezlerine alınmıştı ve orada bakımları yapılmıştı. Bakımları yapılan bu penguenlerin yüzde 96’sı doğaya geri salınmıştı.

Kaynak: The Huffington Post
Başlık Görseli: Glamour