Yedinci yılında yine bir yeniliğe imza atan Engelsiz Filmler Festivali, mural (duvar resmi) etkinliğini programına ekliyor. Festivalden bir hafta önce yapılacak etkinlikle, Ankara’daki üç farklı binanın duvarı mural sanatı ile renklenecek.

Engelsiz Filmler Festivali’nin bir parçası olarak tasarlanan Mural Ankara, 26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek. British Council iş birliği ile düzenlenen etkinlikte, üç mural sanatçısı ile üç aktivist bir araya gelerek, engelli kadınların şehirde yaşadığı sorunların mural sanatı ile bir temsiliyet ve ifade alanı bulmasını sağlayacak.

Çankaya Belediyesi’nin de destek verdiği etkinlik kapsamında, 26 Eylül Perşembe günü üç mural sanatçısı ve üç aktivist bir araya gelerek, engelli kadınların gündelik hayatlarında sık sık karşılaştıkları sorunlar üzerine konuşacaklar. Sanatçılar, bu toplantıda konuşulanlar üzerinden bir mural fikri oluşturup görsel bir taslak çizecekler. Ardından her sanatçı, çizdiği taslağı 27-29 Eylül tarihleri arasında Çankaya bölgesinde bulunan üç farklı duvara uygulayacak.

Mural Ankara’da yer alacak sanatçılar; çalışmalarında büyük ölçüde kadın formlarını öne çıkaran Friz (Belfast), video, tipografi ve sokak sanatı alanlarında çalışan Ekin Kılıç Ezer (Ankara) ve şablon baskı, kostik teknikleri ile sokak sanatında eserler üreten Yeşim Paktin (İstanbul).

Etkinliğe katılacak aktivistler ise klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti Beyza Ünal, gazeteci, fotoğrafçı ve Engelsiz Sanat Derneği danışmanlarından Elif Gamze Bozo ve Engelli Kadın Derneği’nde gönüllü ve yönetim kurulu üyesi Fatma Köseoğlu Güldal.

Sanatçıların İşleri Hangi Adreslerde Görülebilecek?

* Abay Kunanbay Caddesi No:4, Barbaros Mahallesi, Çankaya

  • Esat Pazar Yeri, Belligün Caddesi No:18, Muhsin Ertuğrul Mahallesi, Çankaya

* Büklüm Sokağı No:29, Kavaklıdere Mahallesi, Çankaya

Etkinlik ve Gösterimler Ücretsiz

26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Engelsiz Filmler Festivali’nin yan etkinliği olarak gerçekleştirilecek Mural Ankara, festivalin diğer etkinlik ve gösterimleri gibi ücretsiz.

Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festivalin Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

7. Engelsiz Filmler Festivali’nin diğer basın bültenlerine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Mural Hakkında:

İngilizce bir sözcük olan ‘Mural’, ‘Duvarsal’, ‘Duvara ait olan’ anlamlarına gelir. Bir sokak sanatı olarak Mural; duvar, tavan ve benzeri geniş yüzeylere çizilen resimleri ifade eder.

21. yy. mural sanatı, şehirlilerin toplumsal, politik ve ekonomik sorunlarına dikkat çekmek için kullanılıyor ve kozmetik bir dekorasyondan çok yapıldığı çevrenin, mahallenin sosyo-ekonomik bir sorununa işaret etmek için icra ediliyor. Şehir içindeki bina, duvar, su deposu gibi çeşitli alanlara yapılan duvar resimleri özellikle dezavantajlı grupların kendilerini ifade etmelerine olanak sağlayarak, bu grupların kendilerini daha geniş bir topluluğun parçası olarak tanımlamalarına yardımcı oluyor.

Sanatçılar ve Aktivistler Hakkında:

Friz

Hem geleneksel hem de dijital ortamlarda çalışan, genellikle sprey boya ile çalışan Kuzey İrlandalı sanatçı. Friz, BCFE Dublin’de Klasik Animasyon ve Telford College Edinburgh’da Çizim üzerine eğitim gördü. Resimleri ile Belfast, Sligo ve Dublin’deki pek çok karma sergiye katıldı. Çalışmalarında büyük ölçüde kadın formları öne çıkmaktadır. Çalışmaları genellikle kimlik meselesi üzerine kuruludur; biz kimiz; nereden geldik ve çevremizdeki doğal dünya ile bağlantımız nedir gibi sorular üzerinde durur.

Ekin Kılıç Ezer

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik eğitimini Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nde tamamladı. Başkent Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü ve Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’nde araştırma görevliliği yapan Kılıç Ezer, 2012’den itibaren Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Kitschen Güncel Sanat İnisiyatifi’nin kurucu üyesi olan Kılıç Ezer, çeşitli grup sergilerinde yer aldı. 2019’da ilk kişisel sergisini açtı. Sergi küratörlüğü ve görsel kimliklerinin yanı sıra grafik tasarım projeleri de yürüten sanatçı, video, tipografi ve sokak sanatı alanlarında çalışmaktadır. 

Yeşim Paktin

Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü lisans eğitiminden sonra aynı okulda Resim Bölümü’nde yüksek lisans ve sanatta yeterlik eğitimine devam etti. İlk kez 2006’da Ankara sokaklarında stencil (şablon baskı) yapmaya başlayan sanatçı bugün baskı resim ve sokak sanatı başta olmak üzere video sanatı, fotoğraf, enstalasyon gibi pek çok teknikte çalışmalarına devam ediyor. Sanatsal çalışmalarının dışında süreli-süresiz yayınlar ve çocuk kitapları için illüstrasyonlar çiziyor ve çeşitli sanat atölyelerinde eğitmenlik yapıyor.

Beyza Ünal

Klinik psikolog ve engelli hakları aktivisti. Şu anda Ankara’da özel bir danışma merkezinde çalışmakta ve engellilik alanında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır. Bu kuruluşlar arasında, Türkiye’de engelli kadınların karşılaştığı çoklu ayrımcılığa karşı hak temelli mücadele sürdüren Engelli Kadın Derneği ve Avrupa’da engellilerin bağımsız yaşama ve topluma dahil olma hakkı konusunda çalışmalar yürüten European Network on Independent Living bulunmaktadır. En büyük tutkusu seyahat etmektir.

Elif Gamze Bozo

1984 yılında Ankara’da doğdu. Cam kemik hastası olarak dünyaya geldi. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nden (AFSAD) fotoğraf sanatı eğitimi aldı. Üniversiteyi okurken Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu kanalında 5 yıla yakın muhabirlik yaptı. Yazarlık, fotoğraf ve resim sanatlarıyla ilgilenen Bozo, pek çok fotoğraf sergisi açtı ve şiir kitabı yayınladı. Engelsiz Sanat Derneği’nin Yorgan Altında Kimse Kalmasın Hareketi kapsamında gerçekleştirdiği Anadolu’yu Tanıyor muyuz? başlıklı fotoğraf sergisi, Türkiye’nin birçok yerinde sergilenmeye devam ediyor. 2016 yılında Kendime Engel Olamıyorum-Senegal projesini yürüttü. Hâlen, Engelsiz Sanat Derneği’nin proje danışmanlığını sürdürüyor. 

Fatma Köseoğlu Güldal

1978 yılında doğdu. 2002 yılında lisans eğitimini Ankara Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bölümü’nde tamamladı. Üniversite yıllarından itibaren engelli hakları alanında aktivist olarak yer alıyor. 2000 yılında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde çalışmaya başladı ve 2016 yılında emekli oldu. Halen Engelli Kadın Derneği’nde gönüllü ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışıyor.